Idą zmiany w TVP. Znika abonament, popłyną rządowe pieniądze

kurski photo
zdjęcie European Parliament

– Praktycznie jest już zdecydowane, że od przyszłego roku abonament RTV będzie pokrywany z budżetu państwa – zapowiedział Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Zdaniem ekspertów, na tę zmianę nie zgodzi się Komisja Europejska.

Państwowa dotacja, zamiast obowiązkowego abonamentu, miałaby zacząć obowiązywać na początku roku 2019. Takie zmiany szef Rady Mediów Narodowych zapowiedział w wywiadzie dla internetowej telewizji wPolsce.pl.

Zmiana finansowania to kolejna próba uszczelnienia abonamentu RTV, który dziś płaci zaledwie 1/3 abonentów, i ratowania finansów TVP, która od czasu objęcia stanowiska prezesa przez Jacka Kurskiego, tonie w długach.

Jak powiedział Czabański, rządowa kroplówka dla mediów publicznych ma wynieść 1,5 – 2 mld, z czego ponad połowę, dostałaby telewizja. Dla porównania, w 2017 roku, przychody TVP z abonamentu to 622 mln złotych, z czego z bieżących opłat tylko 355 mln. Pozostała kwota to pierwsza transza rządowej dotacji, przyznanej za zwolnienia z abonamentu niektórych grup społecznych.

źródło https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tvp-jacek-kurski-abonament-rtv,242,0,2403570.html

Idą zmiany w TVP. Znika abonament, popłyną rządowe pieniądze
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz