Wydatki Chin Na Badania Naukowe I Rozwój, W 1,5 Raza Przekroczyły Całkowity Budżet Rosji

 

Chiny nadal aktywnie zwiększają inwestycje na badania naukowe i prace doświadczalno-konstruktorskie. Na podstawie nakładów na powyższe cele, Chiny przez trzy kolejne lata z rzędu wyprzedzają kraje UE i zbliżają się do USA.

Takie dane przytacza w ankiecie Centrum badań makroekonomicznych SberBanku, powołując się na statystyki OECD.

 

Chińskie nakłady na naukę i badania naukowe przewyższają 2% PKB

W porównaniu z początkiem lat 1990-ych nakłady CHRL na badania i rozwój wzrosły o prawie 40-krotnie, a od początku lat 2000 -ych ich wielkość wzrasta dwa razy szybciej niż chiński PKB.

W 2016 roku na badania i opracowania, Chiny wydały 412 mld dolarów. Według aktualnego kursu to 25,1 tryliona rubli, co w 1,5 raza przewyższa cały budżet Federacji Rosyjskiej (16,5 bln rubli w 2018 roku), z którego 39% którego odchodzi na utrzymanie armii, policji i wynagrodzenia urzędników.
Wg wielkości wydatków na badania i rozwój Chiny od 2013 roku regularnie wyprzedza Unię Europejską (350 mld dolarów w zeszłym roku) zarówno w wartościach bezwzględnych, jak i w porównaniu z PKB, potwierdzają, w SbierBanku.

Liderem nadal pozostają Stan Zjednoczone (464 mld dolarów), jednak dystans gwałtownie spada: w 2000 roku był prawie 8-krotny, a teraz wynosi jedynie 12%.

 

Chiny wydatnie zbliżyły się do wysokości nakładów USA na badania naukowe

W procentach PKB wydatki Chin na badania i rozwój również stopniowo zbliżają się do wskaźnika Stanów — 2,1% wobec 2,7% w 2016 roku (0,9% wobec 2,6% w 2000 roku).

Agresywny wzrost inwestycji na badania i rozwój już powoduje zauważalne rezultaty, mówi analityk SberBanku Wasilij Nosow.

Według danych Światowej organizacji własności intelektualnej, Chiny są światowym liderem pod względem liczby wniosków patentowych — na ich konto przypada ponad 40% wszystkich wniosków. W top 10 firm według liczby zgłoszeń patentowych, Chiny mają trzech przedstawicieli — Huawei (1) ZTE (2) i BOE Technology (7).

„Wciąż jesteśmy skłonni dać Chinom pierwsze miejsce w świecie w zakresie wdrażania i rozwoju technologii, ale nie w wynalazkach. Jednakże liczba programów rządowych, mających na celu przyciągnięcie zagranicznych i powrót z zagranicy chińskich specjalistów (np. program „1000 talentów” od 2008 roku), w okresie 10 lat może przywieść do jakościowego skoku Chin w technologii”, — uważa Nosow.

————————–

Na YouTube:

 

China’s scientific breakthroughs: 2017 in review

 

Watch The Fast Developing AI And Robotics in China! Artificial Intelligence is Reshaping China

———————–

źródło:
www.finanz.ru
Наука и техника 26
17.04.2018 17:21

——————-

Wybór, tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych materiałów:
dozwala się wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia.

za wolna-polska.pl

Wydatki Chin Na Badania Naukowe I Rozwój, W 1,5 Raza Przekroczyły Całkowity Budżet Rosji
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz