Psychologiczna zgodność warzyw. Co można sadzić obok siebie?

Gdy co roku sadzimy warzywa na działce to zadajemy sobie pytanie, jak prawidłowo umieścić je na niej? A przecież trzeba jeszcze pamiętać o płodozmianie. Oznacza to, że nie można sadzić warzyw w miejscu, w którym rosły w ciągu poprzedniego roku. Zobaczmy więc jakie warzywa najlepiej umieścić obok siebie. I jakie będą z tego korzyści?

Zorganizowanie właściwego sąsiedztwa warzyw na grządkach, może mieć wpływ na dobry urodzaj, a także ochroni rośliny przed szkodliwymi czynnikami. Mogą to być szkodniki lub choroby.

 

Jeśli będziemy przestrzegać prostych zasad wysiewu i sadzenia warzyw nie będziemy mieli problemów, a zebrane plony będą wysokiej jakości i doskonałe. Nie zapominajmy, że złe sąsiedztwo warzyw negatywnie wpłynie na plony i wzrost kultur. Nie wszystkie warzywa potrafią się dogadać.

Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów kultur szparagi raczej się dogadają, ale lepiej będzie jeśli umieścimy je obok pomidorów, pietruszki lub bazylii. Z ogórkami, truskawkami, kukurydzą lub ziemniakami umieśćmy fasolę. Ona nie ze wszystkimi warzywami jest w zgodzie.

Aby prawidłowo opracować plan sadzenia, istnieją tabele kompatybilności roślin, a także harmonogramy sadzenia.

My przedstawimy proste kombinacje warzyw, które łatwo zapamiętać.

1. Wspaniałe trio: kukurydza, dynia i fasola. Tajemnica ich wspólnej uprawy znana była także amerykańskim Indianom. Kukurydza będzie wspierać również groszek, który nasyci glebę azotem. A dynia z kolei nie pozwoli wyrosnąć chwastom.

2. Kolejna dobra kombinacja: cebula i marchew. Cebula chroni marchew przed szkodnikami, ponieważ uwalnia substancję (allicynę), która ma działanie owadobójcze i grzybobójcze.

3. Pomidory i bazylia to nie tylko dobre połączenie sałatki. Te rośliny potrzebują tej samej gleby i tego samego nawadniania. Ponadto zapach bazylii jest nie do zniesienia dla gąsienic często nękających pomidory. Pomidory będą znacznie smaczniejsze, jeśli dojrzewać będzie obok nich bazylia.

4. Strączkowa fasola, słodka papryka i bakłażany. Papryka i bakłażany jak wiadomo, należą do jednej rodziny (psiankowatej) i potrzebują tych samych warunków wzrostu. A rosnąca obok fasola strączkowa ochroni bakłażany przed stonką ziemniaczaną.

Wystarczająco mało wymagający jest seler. Dobrze będzie rósł z każdym warzywem. Możemy posadzić go z kapustą, pomidorami lub cebulą. Doskonale wychodzi marchew z cebulą lub sałatą. Jeśli posadzimy w pobliżu ogórki i ziemniaki, ogórki nie będą rosły dobrze. Nie toleruje bliskiego sąsiedztwa kukurydza z pomidorem. Ale kukurydza pięknie będzie rosła z ziemniakami, groszkiem, dyniami i ogórkami.

Sadźmy obok marchwi cebulę. Możemy ją posadzić również obok sałaty, buraków lub kapusty. Obok kukurydzy, fasoli lub kapusty będą dobrze rosły ziemniaki. Wybredne są pomidory jeśli chodzi o sąsiedztwo, a także w kwestii jakości ziemi. Najlepiej umieścić je obok pietruszki, marchewki, ogórków. Negatywnie mogą wpłynąć na wyrost pomidorów ziemniaki i kapusta.

Nie bójmy się eksperymentować. Możemy zmienić kombinację umieszczania roślin co roku podczas sadzenia aby osiągnąć dobre wyniki. Nie zapomnijmy o nawożeniu.

za: www.kramola.info

za: https://vk.com/wall-107309195_7559

Zdjęcia pochodzą z powyższych źródeł

Źródło opracowanie po polsku: treborok

   za: alexjones.pl

Psychologiczna zgodność warzyw. Co można sadzić obok siebie?
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz