Historyczny moment. Trump spełnia obietnicę daną Polakom

 
trump photo
zdjęcie cornstalker

Na tę chwilę czekamy od kilkudziesięciu lat. Nadszedł wreszcie historyczny moment, gdy Polska staje przed historyczną szansą. Do tego nie udało się doprowadzić żadnemu rządowi III RP, ani oczywiście PRL. 

Ameryka zniesie wizy?

Kolejni prezydenci Stanów Zjednoczonych mają na swoim koncie małe kłamstewko. Wszyscy w ostatnich latach, gdy rywalizowali o prezydenturę, obiecywali amerykańskiej Polonii, że tuż po zwycięskich wyborach zniosą wizy dla obywateli Rzeczypospolitej.

Żaden z nich jednak tej obietnicy nie zrealizował. Również Donald Trump obiecał Polakom, że już w pierwszych tygodniach swojej prezydentury dokona tej historycznej zmiany. Słowa nie dotrzymał, przynajmniej w rzeczonych pierwszych kilku tygodniach.

ZOBACZ TEŻ: Ukrainiec zaczepiał młode Polki. Szybko pożałował. Reakcja Polaków była błyskawiczna

Ma natomiast szansę się zrehabilitować. Tym bardziej, że są ku temu warunki i – powiedzmy sobie szczerze – jak nie teraz, to już raczej nigdy. Polacy spełniają bowiem wszystkie możliwe warunki, z jednym wyjątkiem. Ten najważniejszy z warunków spełni już wkrótce. A amerykański prezydent nie ukrywa, że bardzo ceni Polaków. Uważa nas za pracowity, odważny naród. Wielokrotnie mówił o tym publicznie.

Teraz, gdy zainteresowanie wyjazdami do USA znacząco wzrosło, okazuje się, że członkostwo Polski w programie bezwizowym jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Jednym z głównych kryteriów jest obniżenie odsetka odmów do 3 proc. Z nieoficjalnych danych wynika, że do osiągnięcia tego poziomu brakuje nam zaledwie 1 punktu procentowego.

„Brakuje nam bardzo niewiele”

Wiele wskazuje zatem na to, że już niedługo spełnimy najważniejszy warunek stawiany przez Waszyngton i postawimy Amerykanów przed faktem dokonanym. Oprócz minimalizacji odsetka odmów, Polacy są wzorowym sojusznikiem NATO i utrzymują bardzo dobre stosunki dyplomatyczne ze Stanami Zjednoczonymi.

Jeśli zatem w najbliższych miesiącach USA nie zdecydują o zniesieniu wiz dla obywateli Polski, będzie to sytuacja niezrozumiała. Bezustannie najtęższe umysły polityki zastanawiają się, dlaczego Amerykanie od lat tak silnie wzbraniają się przed przyjęciem Polski od programu bezwizowego.

– Brakuje nam bardzo niewiele. Aby Polska mogła zostać objęta programem bezwizowym, odsetek obywateli, którym amerykańskie służby imigracyjne odmówiły wizy, nie może być wyższy niż 3 proc. Statystyka za poprzedni amerykański rok podatkowy [liczony od początku października do końca września – red.] wynosiła 5,9 proc. odmów. Brakowało nam niecałych 3 punktów procentowych – mówi Adrian Kubicki, rzecznik prasowy LOT-u.

Sprawa jest realna, lecz Polacy muszą uświadomić sobie, że warto starać się o wizy. Nie jest to proces, który trwa latami. Nie trzeba już stać w długich kolejkach. Jeśli powód wyjazdu jest wiarygodny, to otrzymanie wizy jest tylko formalnością.

   za wrealu24.pl

Historyczny moment. Trump spełnia obietnicę daną Polakom
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz