Kolejny, DUŻY spadek notowań PiS i postkomuna w natarciu. Ten wynik nie pozostawia wątpliwości

 
 
flaga PIS photo
zdjęcie DrabikPany

Nadal trwa seria sondażowych strat i spadków Prawa i Sprawiedliwości. Według najnowszego sondażu IBRIS wykonanego dla “Rzeczpospolitej” na partię rządzącą chce głosować 31,8 proc. ankietowanych i oznacza to bardzo duży – wynoszący 7,6 punktów procentowych spadek w stosunku do poprzedniego badania.

Drugie miejsce zajmuje Platforma Obywatelska i notuje delikatny wzrost i ma 23,5 proc. poparcia. Kolejne miejsce zajmuje Sojusz Lewicy Demokratycznej i postkomuniści zaliczają wzrost o 2,4 punktu procentowego i teraz dysponują poparciem rzędu 12,4 proc. ankietowanych. Politycy SLD podkreślają, że jest to efekt działań w terenie i konsekwencji w ostatnich miesiącach.

Kolejne miejsce zajmuje Kukiz’15 z 8,5 proc. i również odnotowuje wzrost – o 1,7 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego badania. Na granicy progu wyborczego balansują Polskie Stronnictwo Ludowe – 5,9 proc. oraz Nowoczesna – 5,1 proc. Bardzo niski wynik, bo tylko 2,1 proc. poparcia ma partia Razem. Jeśli chodzi o przeliczenie tych wyników na mandaty poselskie, to PiS nie rządziłby samodzielnie i mógłby liczyć jedynie na 194 miejsca w Sejmie, co oznaczałoby konieczność szukania koalicjantów.

Platforma wprowadziłaby do parlamentu 153 posłów, SLD 58, Kukiz’15 – 42, PSL – 20, a Nowoczesna zdołałaby zgromadzić jedynie 10 swoich reprezentantów. Sondaż przeprowadzono 4 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych Polaków, a więc jeszcze przed wczorajszym ogłoszeniem przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zapowiedzi obniżenia wynagrodzeń dla polityków i oddania przez ministrów nagród, jakie odebrali.

Nie ma co ukrywać – PiS jest w najtrudniejszej sytuacji od wyborów w 2015 roku i jeśli ruch prezesa Kaczyńskiego nie przyniósłby zmian w negatywnych trendach, to zwycięstwo w wyborach samorządowych będzie bardzo ciężkie do osiągnięcia.

   za wrealu24.pl

Kolejny, DUŻY spadek notowań PiS i postkomuna w natarciu. Ten wynik nie pozostawia wątpliwości
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz