Patriotyczna/narodowa schizofrenia

Do zalogowania się na ten portal, jak i napisania notki skłoniło mnie zachowanie osób, które deklarują się jako patrioci, zatroskani o przyszłość Polski

Większość z nas w komentarzach narzeka na istnienie antypolonizmu, pedagogiki wstydu, bierności i rozbicia narodu, wszechobecną demoralizację i upadek obyczajów. Ale niestety duża część z nas sama (świadomie lub nie) przyczynia się do występowania tych negatywnych zjawisk. Tekst ten jest dedykowany dla każdego z nas.

Antypolonizm

Większość osób uważających się patriotów nie toleruje, kiedy inny kraj lub nacja rozpowszechniają kłamstwa na temat narodu polskiego, lecz niestety nie przeszkadza im określanie pol***kami tych osób, które są niedoinformowane bądź mają inne poglądy na dany temat, jak i ogólne używanie tego określenia.

Jako jeden z nielicznych problem ten wcześniej poruszył bloger Romuald Kałwa:

http://romualdkalwa.neon24.pl/post/48084,za-polaczka-w-twarz

Używanie tego określenia to wbrew pozorom nie domena wyłącznie lewactwa. Określenia tego używają zarówno prawicowcy, PiSowcy jak i antypisowcy; katolicy, rodzimowiercy oraz ateiści; zwolennicy Rosji oraz jej przeciwnicy itp. itd.

Czy to nie jest hipokryzja? Nie lubimy kiedy ktoś inny pluje nam w twarz czy opowiada o nas kłamstwa, ale używanie tego typu słów wobec tych, którzy myślą inaczej niż ja jest już według większości osób uważających się za patriotów akceptowalne.

Jest to świetnie widoczne zarówno u fanatycznych zwolenników Putina, którzy każdego, kto jest putino-sceptyczny czy ruso-sceptyczny określi tym słowem jak i zaciekłych przeciwników Rosji, którzy każdego kto pragnie normalizacji stosunków polsko-rosyjskich nazywa się ruskim agentem/pol***kiem.

Czym tacy ludzie różnią się w zachowaniu od skrajnego lewactwa?

Oczywiście, potępić należy zjawisko szowinizmu wobec innych narodów, zwłaszcza wobec Niemców czy Rosjan.

Pedagogika wstydu

Z jednej strony osoby uważające się za patriotów głoszą dumę z bycia Polakiem, ale jednocześnie dość często, m.in na tym portalu występuje zjawisko koncentrowania się na negatywnych zjawiskach związanych z narodem polskim, co przy dużej intensywności przeradza się w swoistą pedagogikę wstydu. Częste jest zjawisko obrzucania błotem całego narodu za błędy garstki durniów, co świetnie było widoczne tuż po wizycie Trumpa w Polsce, gdzie masa komentujących to wydarzenie, uważających się za patriotów dokonywała aktów masochizmu i skazywala swój naród na natychmiastową, bo 5 tys. gapiów dawało sobie nawijać makaron na uszy w czasie przemówienia Trumpa.

Bierność i rozbicie

Większość z nas narzeka na to, że Polacy są bierni, nieufni i rozbici. Ale czy ci, którzy uważają się za patriotów/nacjonalistów i głoszą prawdę sami się po części do tego przyczyniają, traktując potencjalnych odbiorców jako bydło. Do tego przyczyniają rzeczy które opisałem powyżej.

Co myśli szary człowiek, który patrzy na ludzi, którzy z jednej strony głoszą dumę narodową i jednocześnie pozwalają na używanie antypolskich słów, bądź sami namiętnie ich używają? Czy takich ludzi można traktować poważnie?

Czym różni się w swym zachowaniu „Pan Nikt”, (jak i wielu „patriotów”-celebrytów) mówiący pogardliwie o Polakach jak w filmie poniżej od duetu Kowalski i Chojecki, którzy regularnie plują na Rosję i Rosjan?

Wymagając od innych, żeby byli lepszymi ludźmi, najpierw każdy z nas musi być coraz lepszy. Inaczej nigdy w Polsce nie będzie normalnie. Bo jak narazie,nie widzę konkretnej alternatywy wobec magdalenkowego układu, która to alternatywa powinna koncentrować się przede wszystkim na wyrzucaniu nagromadzonemu przez  lata negatywizmowi w polskiej duszy.

Jak w takim stanie mamy się obronić przed wrogą inwazją

Liczę na to, że każdy z Was się zatrzyma i znajdzie chwilę na zastanowienie się dokąd ja idę? czy postępuję właściwie?

Może zamiast koncentrować się na zewnętrznych przyczynach upadku Polski, zwalając winę za stan Polski i narodu polskiego wyłącznie na Kościół Katolicki/komunistów/żydów/USA/UE może lepiej „wcielić” się w skórę szarego człowieka/ leminga i dowiedzieć się, jak taka osoba myśli?

Starałem się napisać ten artykuł jak najlepiej mogłem. Możliwe że występują w nim pewne braki i niedopowiedzenia.

Bananowy Jeż

   za neon24.pl

Patriotyczna/narodowa schizofrenia
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz