Emeryt się budzi, czyli ruch Kaczyńskiego

Dziś cały PiS-PR rozwodzi się nad wspaniałym posunięciem Kaczyńskiego, ministrowie zwracają „słusznie należne im premie”, opozycja liczy straty, PiS liczy na „naród głupi co wszystko kupi”.

Przypomnijmy sobie wydarzenia, wybucha afera z nadawanymi sobie premiami, w tym z nagrodą Szydło którą nadała premię sama sobie. Na aferę w dniu 22.03 reaguje Szydło butną wypowiedzią z mównicy sejmowej, „im nagrody się należały”. Samą zaś aferę określa „hucpą urządzaną przez polityków opozycji”.

Jak zareagował na to Jarosław Kaczyński? W dniu 27.03 nie widzi niczego złego w premiach, zachęca Szydło, „Pokaż, proszę, pazurki”.

TVN robi sondaż, wychodzi 12% spadku w notowaniach, TVPiS od razu atakuje, że sondaż zmanipulowany i robi własny, wychodzi im, że spadek jest mniejszy ale nadal znaczący. Dziś w kolejnym sondażu wychodzi spadek rzędu 7%.

Teraz do akcji włącza się, o ile dobrze pamiętam chyba po raz pierwszy skutecznie (nie licząc czarnych parasolek) opozycja z bilbordami wstydu, dostaje się też Tadeuszowi R. Dopiero wtedy budzi się Kaczyński, Jeśli to szybkie działanie, to żółw z pewnością jest sprinterem.

Mamy wreszcie do czynienia ze sprawnym i skutecznym działaniem opozycji, która dotychczas była niemrawa i nie potrafiła wykorzystać kolejnych afer. Dziś cały PiS-owski PR idzie w „wielką myśl prezesa”, w szybkie i sprawne zadziałanie prezesa, w to, że obniżone zostaną dochody posłów opozycji, o tym, że dotknie to również posłów PiS już nikt nie mówi. A tu również ból jest duży. Posłowie PiS przebąkują, że może nie będzie to szybko, może nie aż 20%. Jednak za opór w tej sprawie sankcje są wysokie, nieobecność na liście wyborczej do przyszłego parlamentu, tak więc szansa na obniżenie jest duża. Tu jeszcze prezes nie jest tak słaby, by groźba nie mogła być realna.

Spawa będzie dużo kosztowała Kaczyńskiego, pomimo tego, że PR próbuje naświetlać ból opozycji dziś pewnie jeśli posłowie i ministrowie się podporządkują nie ogłaszając jawnego buntu, to jednak w którymś momencie użyją tego przeciw Kaczyńskiemu.

Kolejny raz widzimy co znaczy Beata Szydło w PiS. Jest to polityk trzeciorzędny, dobry, gdy potrzebna marionetka, typowanie jej na prezydenta w miejsce stającego coraz bardziej okoniem Andrzeja Dudy to jednak pomysł nierealny. Kolejny raz PiS ratuje sytuację poświęcając jej wizerunek i powagę.

 

Ciekawe jak na taką propozycje zareaguje opozycja. Jeśli poprze ten projekt PR-owski wydźwięk tej obniżki będzie niewielki, jeśli zaś będzie rękoma i nogami bronić dochodów, to okażą się kompletnymi idiotami i PiS może odrobić sondażowe straty. Społeczeństwo nie lubi wysokich zarobków „naszych wybrańców”. Bo ile zarabiają ci nasi wybrańcy? Dla wielu z nich dochód to uposażenie i dieta. Uposażenie wypłaca się, gdy poseł rezygnuje z dotychczasowej pracy. Uposażenie wynosi obecnie 9892,30 zł, zaś dieta to 2473,08 zł. Do tego mogą dojść jeszcze dodatki funkcyjne.

Ile zarabia poseł Kaczyński? Uposażenie to 147 049,50, dieta 29 676,96 i emerytura z ZUS 38 255,10. [z oświadczenia majątkowego kwiecień 2017]

I

Duże niezadowolenie wyraża też Tadeusz R. Kolejny raz, po wyrzuceniu z rządu jego ministrów (Macierewicz, Szyszko…) Kaczyński mu podpada. Wyciągnięcie na forum publicznym jaką sumą jest to, co określał, że „tyle co kot napłakał” może zaszkodzić wizerunkowi. Jak widać, ostatnio ucichł w polityce, zadowalając się kolejnymi zleceniami z ministerstw, teraz wyciągnięto go na świecznik w świetle bardzo niekorzystnym

Faktem jest, że straty PiS na tej aferze są znaczące. Z drugiej strony przy wyborach samorządowych pojawią się różne grupy żądające marchewek, a tych marchewek zostało niewiele. Skończył się okres gdzie można było działać populistycznie, można było jechać na „winach Tuska”, kończy się wizerunek PiS jako partii ludzi uczciwych.

W tej chwili PiS jest w defensywie, lata na zasadzie strażaka gasząc kolejne pożary. Ustawa o IPN, ustawa o degradacji generałów która za sprawą Andrzeja Dudy poleciała do kosza, ustawy aborcyjne, które kolejny protest Polek wysłał na półkę. Pisanie nieprzemyślanych ustaw na kolanie, przepychanie ich tymże kolanem nie wychodzi PiS na dobre. Dziś kolejny raz poświęcono Beatę Szydło dla ratowania wizerunku Kaczyńskiego, ale jak długo?

prawa autorskie: jestem autorem tekstu, zdjęcie PAP

Zawisza Niebieski

   za neon24.pl

Emeryt się budzi, czyli ruch Kaczyńskiego
ocena 5 głosów 1
Udostępnij

Napisz co myślisz