Sędziowie winni kradzieży będą usuwani z zawodu

W wielu krajach Europy w ogóle sędziowie nie mają immunitetów – przypomniał Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł. Dodał, że w Polsce immunitet ma zapewniać sędziemu niezawisłość a nie bezkarność.

 

                

 

„Nie toleruję i nie akceptuję tego rozstrzygnięcia i takich rozstrzygnięć” – podkreślił Ziobro. „Nie ma miejsca dla sędziów złodziei w polskim sądownictwie. I mówię to jasno i stanowczo w imieniu rządu dobrej zmiany” – oświadczył minister. 

Każdy sędzia uroczyście ślubował stać na straży prawa i kierować się zasadami godności i uczciwości.

 

           

Sądy to miejsce, w którym obywatel idzie po sprawiedliwość, w nadziei, że zostanie osądzony przez sędziego o nieskazitelnym charakterze. Sędzia, który się tej godności i nieskazitelności sprzeniewierzył, nie ma moralnego prawa osądzać innych. Piątkowy wyrok Sądu Najwyższego łagodzący karę dla sędziego, który ukradł element wkrętarki – zamiast stracić urząd sędziego będzie otrzymywał zmniejszoną pensję – stał się powodem zapowiedzi Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniew Ziobro wprowadzenia zmian w przepisach o usuwaniu sędziów z zawodu.

Piątkowa decyzja Sądu Najwyższego jest w ostatnim czasie kolejną chroniącą sędziów, którym zarzucono kradzież i wobec których sądy dyscyplinarne orzekły o usunięciu ich z zawodu. W lutym Sąd Najwyższy zmienił taki wyrok sądu dyscyplinarnego i uniewinnił sędziego, który zabrał 50 zł ze sklepowej lady na stacji benzynowej.

– Nie toleruję i nie akceptuję takich rozstrzygnięć. Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce. Trzeba skończyć z myśleniem ludzi, którzy traktują siebie jak nadzwyczajną kastę stawiając się ponad prawem – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas sobotniej konferencji prasowej. Dodał, że usprawiedliwianie kradnących sędziów jest kompromitujące dla całego polskiego sądownictwa, w szczególności dla sędziów, którzy każdego dnia sumiennie wykonują swój zawód. Dla sędziów złodziei – mówił Minister – nie może być miejsca w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział przygotowanie projektu zmian w ustawie o sądach powszechnych, na podstawie którychz mocy prawa nastąpi utrata urzędu i stanowiska sędziego, któremu zostanie udowodniona kradzież. Popełnienie takiego czynu przez sędziego ma automatycznie skutkować usunięciem go z zawodu z chwilą skazania. Sądy nie będą w takich przypadkach miały możliwości złagodzenia kary dla sędziego sprawcy – w razie uznania jego winy – jak to ma obecnie miejsce. Kradzież w powszechnej opinii jest bowiem czynem tak wysoce nagannym moralnie, że dalsze pozostawanie w zawodzie sędziego złodzieja urąga dobru wymiaru sprawiedliwości i poczuciu sprawiedliwości społecznej.

Przepisy, które automatycznie eliminują z zawodu sędziów skazanych m.in. za przestępstwa umyślne, funkcjonują od lat w prawodawstwie zachodnim, np. w Niemczech, Austrii i Hiszpanii.

– W wielu krajach Europy w ogóle sędziowie nie mają immunitetów – przypomniał Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł. Dodał, że w Polsce immunitet ma zapewniać sędziemu niezawisłość a nie bezkarność.

Zachodnie przepisy będą podstawą do prac nad planowanymi zmianami w polskim prawie. Projekt, nad którym już pracuje zespół ministerialnych ekspertów, ma być ukończonyw niedługim czasie i zostanie poddany szerokim konsultacjom i opiniowaniu.

Źródło informacji: MS

http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/116234,36,ms-sedziowie-winni-kradziezy-beda-usuwani-z-zawodu-(komunikat)

 ps.

Jako zupełnie zwyczajny szary obywatel i obserwator rzeczywistości mam pytanie do panów ministrów Patryka Jaki i Zbigniewa Ziobro :czy sprawa pana Komendy „rozejdzie się po kościach”?

I drugie: ile jest jeszcze podobnych przypadków o których nie mamy najmniejszego pojęcia?

Husky

   za neon24.pl

Sędziowie winni kradzieży będą usuwani z zawodu
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz