Kraje NATO stworzą „wojskową strefę Schengen”

Ministrowie obrony państw członkowskich NATO zgodzili się stworzyć „wojskową strefę Schengen” w europejskich granicach Sojuszu Północnoatlantyckiego, powiedziało RIA Novosti źródło wojskowo-dyplomatyczne w Brukseli.

Wcześniej ministrowie obrony krajów Sojuszu uzgodnili tę propozycję na spotkaniu w Brukseli. Szefowie resortów obrony zaaprobowali utworzenie sztabu drużynowego ds. zapewnienia przerzutu sił w Europie.

Jako pierwszy ten pomysł wysunął były dowódca sił lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie generał Ben Hodges. Oświadczył, że wojska sojusznicze i sprzęt wojskowy powinny przemieszczać się „tak szybko jak migranci”.

Według Hodgesa teraz uzyskanie pozwolenia na przemieszczenie wojsk i broni jest „zaskakująco skomplikowanym procesem w wielu krajach”. Na przykład transfer amerykańskich wojsk z Polski do Niemiec wymaga pięciodniowego okresu powiadomienia.

Dlatego tę propozycję poparło wiele krajów, w tym Litwa, Estonia i Holandia.

Jednak obserwatorzy wskazują na szereg problemów infrastrukturalnych dla transportu wojsk: drogi i mosty w krajach Unii Europejskiej nie były projektowane, aby wytrzymać ciężar ciężkiego sprzętu wojskowego, tunele nie są wystarczająco wysokie, a pasy startowe nie są przeznaczone do obsługi samolotów wojskowych.

Źródło: Sputnik Polska

   za: alexjones.pl

Kraje NATO stworzą „wojskową strefę Schengen”
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz