Putin ma 24 godzin lub Londyn uderzy pełną mocą za atak chemiczny

Ministrowie ostrzegają przed „potężnym” odwetem ze strony UK do Putina. 

Minister spraw wewnętrznych Amber Rudd oskarżyła rosyjskiego prezydenta o drwienie z Wielkiej Brytanii w wywiadzie, który powiedział, że nigdy nie będzie w stanie wybaczyć „zdrady”. Ostrzegła też, że rząd zareaguje „silnie”, jeśli okaże się, że Kreml stoi za „atakiem” na podwójnego agenta Siergieja Skripala w Salisbury w zeszłym tygodniu.

Uważa się, że policjanci i oficerowie wywiadu antyterrorystycznego przedstawili dowody, że Moskwa stoi za zatruciem w Salisbury sprzed tygodnia.

Ministrowie trzech gabinetów naciskają na premier, by działała „nieustępliwie” po tym, jak brytyjska odpowiedź na morderstwo rosyjskiego byłego szpiega Aleksandra Litwinienki w 2006 roku okazała się być niewystarczająca. Ministrowie, szefowie wywiadu, policja i szef wojska byli na dzisiejszych rozmowach na temat postępów w śledztwie. Naukowcy wojskowi z jednostki badawczej Porton Down spodziewają się, że będą mogli powiedzieć ponad wszelką wątpliwość, że rzadka toksyna paraliżująca została opracowana w laboratorium w Moskwie.

„Od premier zależy, co zrobi z dowodami, które jej przedstawią”. 

Możliwości obejmują zemstę „pełnego spektrum” na frontach dyplomatycznych, ekonomicznych i wojskowych, takich jak natychmiastowe wydalenie starszych rosyjskich dyplomatów i szpiegów, potencjalnie cofające wizy oligarchów powiązanych z Kremlem, zamrożenie aktywów i zakazy podróży.

Oczekuje się również, że rząd pójdzie z posłami na kompromis w sprawie wprowadzenia brytyjskiej wersji amerykańskiej „Ustawy Magnitskiego”, która wymienia Rosjan zaangażowanych w korupcję i łamanie praw człowieka, którym zakazano wjazdu do Ameryki. Zródła Whitehall powiedziały, że rząd może również planować długoterminowe konsekwencje, takie jak zwiększenie rozmieszczenia wojsk brytyjskich w Europie Wschodniej.

Dalsze opcje obejmują ukryte konsekwencje dla Moskwy, które nigdy nie zostaną ujawnione, na przykład cyberatak.

Premier May zażądała od Ambasady Rosyjskiej przyznanie się do zamachu z użyciem broni chemicznej do jutra .

Drwiąco odpowiedziała tez Ambasada Rosyjska w Londynie:

Chcielibyśmy raz jeszcze podkreślić, że jesteśmy oburzeni antyrosyjską kampanią medialną, zaakceptowaną przez rząd, która wpływa na dochodzenie i ma psychologiczny wpływ na brytyjskich mieszkańców. Nasi rodacy i obywatele brytyjscy pochodzenia rosyjskiego martwią się o swoją przyszłość w tym kraju. Brytyjscy rosyjscy dziennikarze otrzymują groźby.
Obecna polityka rządu brytyjskiego wobec Rosji jest bardzo niebezpieczną grą z brytyjską opinią publiczną, która nie tylko wysyła śledztwo na nieprzydatny tor polityczny, ale także wiąże się z ryzykiem poważniejszych długoterminowych konsekwencji dla naszych stosunków.

We would like to stress once again that we are outraged by the anti-Russian media campaign, condoned by the Government, that influences the investigation and has a psychological effect on British residents. Our compatriots and British nationals of Russian origin are worried about their future in this country. UK-based Russian journalists are receiving threats.
Current policy of the UK Government towards Russia is a very dangerous game played with the British public opinion, which not only sends the investigation upon an unhelpful political track but also bears the risk of more serious long-term consequences for our relations.

Dlaczego Putin powiedział że Londyn zdradził i doszło do zamachu tego nie wiemy ale na pytanie dziennikarza z BBC kto stoi za śmiercią ludzi odpowiedział drwiąco że ofiary jeszcze żyją więc nikt nikogo nie zabił.

Przypomnijmy 7 dni temu użyto broni chemicznej w mieście Salisbury. W szpitalu leży w stanie krytycznym były agent rosyjski wraz z córką oraz policjant. Ponadto w mieście znaleziono wiele śladów broni , 500 osób musiało pozbyć się ubrań, torebek i komórek, usunięto karetkę która wiozła skażonych. Planuje się wyciągniecie ciał żony i syna agenta które spoczęły na cmentarzu z podejrzeniem ze też zostali zamordowani.

Dzisiejsza debata w Parlamencie na temat Rosji

Konrad W.

   za polskie-echo.com

Putin ma 24 godzin lub Londyn uderzy pełną mocą za atak chemiczny
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz