Papież Franciszek gani „kościelnych materialistów”. Koniec płacenia za Mszę Świętą?

 
papież photo
zdjęcie EpiskopatNews

„Och, jakże pragnę Kościoła ubogiego i dla ubogich” – to pierwsze słowa papieża Franciszka do dziennikarzy, które wygłosił kilka dni po swoim wyborze. Pół roku później Ojciec Święty, podczas jednej z audiencji, apelował by kapłani nie prosili wiernych o pieniądze za sakramenty. Teraz Franciszek odniósł się do płacenia za Mszę Świętą, np. w intencji zmarłej osoby.

“Nie proście wiernych o pieniądze za sakramenty. Jeśli ludzie widzą interes ekonomiczny, oddalają się od Kościoła” – mówił w październiku 2013 roku papież Franciszek. Ówczesny rzecznik polskiego episkopatu ks. Józef Kloch tłumaczył wówczas, że Ojciec Święty miał na myśli włoskich księży, którzy otrzymują pensję, a nie o m.in. polskich, którzy otrzymują się z datków wiernych.

Podczas środowej audiencji Franciszek odniósł się do płacenia za Mszę Świętą. Przyznał, że wielokrotnie spotkał się z pytaniem wiernych, „ile muszą zapłacić, aby podczas Mszy Świętej została odczytana ich intencja”. – Nic. Zrozumiano? Nic. Za mszę się nie płaci, msza to ofiara Chrystusa, która jest bezinteresowna – oświadczył. Papież dodał, że każdy może złożyć ofiarę, ale za Mszę Świętą nie powinno się płacić.

Czy to oznacza koniec płacenia za Mszę Świętą? Takiej zmiany z pewnością na razie nie doświadczymy. O składaniu ofiar za Mszę Św. w konkretnej intencji mówi kodeks prawa kanonicznego aż w 14 kanonach (od 945 do 958). Ponadto prawo kościelne „usilnie zaleca kapłanom, ażeby także nie otrzymawszy ofiary, odprawiali Mszę św. w intencji wiernych, zwłaszcza ubogich”. Kodeks kościelny zaznacza też ile pieniędzy z ofiar może przyjąć kapłan. Jest to równowartość jednej intencji.

   za wrealu24.pl

Papież Franciszek gani „kościelnych materialistów”. Koniec płacenia za Mszę Świętą?
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz