Celebryci znowu ekspertami od wszystkiego. Protestują przeciwko reformie sądownictwa

foto: youtube.com

Celebryci kolejny raz protestują przeciwko reformie sądownictwa. „Trwa właśnie kolejny etap brutalnej dewastacji systemu niezależnego sądownictwa w Polsce” – straszą, zupełnie nic z tej reformy nie rozumiejąc.

Wśród ekspertów od sądownictwa tym razem objawili się nam m.in. Maja Ostaszewska, Julia Kamińska, Agnieszka Holland, Piotr Zelt, Piotr Fronczewski, Olgierd Łukasiewicz, Magdalena Schejbal, Jerzy Radziwiłowicz czy Wojciech Pszoniak.

„Po przepchnięciu kolanem przez parlament sprzecznych z konstytucją ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym, odbywa się haniebna procedura wyboru sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa” – słyszymy na ich nowym nagraniu.

„Nasza konstytucja ustanawia trójpodział i wzajemną równowagę władz. Sądy są władzą odrębną, w pełni niezależną od dwóch pozostałych – wykonawczej i ustawodawczej. Tak powinno i tak musi być, jeżeli chcemy być nadal demokratycznym państwem. W przeciwnym razie, kiedy sądy i sędziowie staną się zależni i podlegli władzy, sądy staną się urzędami, a sędziowie urzędnikami. Strony procesu będą zaś tylko petentami” – bredzą celebryci.

„Jesteśmy dumni z postawy polskich sędziów, którzy reagując na liczne apele środowisk prawniczych i obywatelskich, a także w zgodzie ze swoim sumieniem, w znakomitej większości zbojkotowali start do niekonstytucyjnej Rady”.

„Apelujemy do was, abyście pozostali niezłomni i wierni konstytucji. Abyście nie brali udziału także w tym wyścigu, abyście nie żyrowali sprzecznej z konstytucją ustawy o SN. Teraz, tylko wy, polscy sędziowie, wasze sumienie i moralne przymioty, jesteście gwarantem tego, że w polskich sądach wydawane będą wyroki zgodne z prawem, a nie politycznymi zamówieniami”.

„Pozostańcie prawdziwie niezawiśli i wolni. Wolni od czyichkolwiek wpływów, wolni od nacisku polityków, wolni od sugestii politycznie nominowanych prezesów sądów, wolni od wpływu mediów i opinii publicznej. Pozostańcie bezstronni. Orzekajcie tylko w zgodzie z literą prawa i waszym sumieniem”.

za parezja.pl

Celebryci znowu ekspertami od wszystkiego. Protestują przeciwko reformie sądownictwa
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz