PILNE: Polski rząd podał kwotę, jakiej żąda od Niemiec!

W Berlinie zrobili wielkie oczy! Polska podała właśnie kwotę, jakiej żąda od Niemiec w ramach odszkodowań wojennych za lata 1939-1945. Suma, jaką poznaliśmy, szokuje. 

Temat nabiera rozpędu

Temat reparacji wojennych rozbrzmiał na dobre w 2017 roku. Jako pierwszy, na Kongresie Prawa i Sprawiedliwości, o konieczności ubiegania się o nie, mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Lider ugrupowania rządzącego jest bardzo zdeterminowany. Zmuszenie Niemców do zadośćuczynienia prezes Kaczyński obrał sobie za punkt honoru. Wielokrotnie przypominał, że zachodni sąsiedzi zniszczyli nasz kraj niemal doszczętnie.

Dziś informację o kwocie, której Polska zażąda od Niemiec, podał Arkadiusz Mularczyk. – Mówimy o bardzo dużych, ale uzasadnionych kwotach odszkodowań za zbrodnie wojenne, za zniszczone miasta, wioski, utracony potencjał demograficzny naszego kraju. Mówimy o dużych kwotach, dlatego Niemcy prowadzą politykę kwestionującą jakiekolwiek roszczenia i prowadzą tę politykę na całym świecie – powiedział poseł PiS.

PiS chce zrobić wszystko, by Niemcy nie wymigali się od wypłacenia należnych reparacji. Zapłacili już wszystkim (m.in. Francji, Stanom Zjednoczonym czy Żydom). Polacy wciąż czekają, a to już ponad 70 lat. Suma, jaką Berlin ma wypłacić Polsce, poraża.

Jeśli zwaloryzujemy, zaktualizujemy ten raport powojenny, to przeliczając według wartości np. dolara to mówimy o kwocie 850 miliardów dolarów, ale my chcemy ten raport powojenny zaktualizować – powiedział.

To kwota niewyobrażalna. W złotówkach to prawie 3 biliony. Gdyby – jakimś cudem – udało się wyegzekwować ją od Niemiec w całości, kwota ta mogłaby pokryć koszt programu 500+ na kilkadziesiąt lat.

Przypomnijmy: Niemcy zniszczyli doszczętnie wiele polskich miast. Dosłownie zrównali z ziemią stolicę, rozkradli narodowy majątek, a od początku wojny doprowadzali do ruiny większość terytorium naszego kraju. Dla przykładu – pierwszym zbombardowanym 1 września 1939 r. miastem był Wieluń, który został zniszczony w prawie 80 procentach.

   źródło: newsweb.pl

PILNE: Polski rząd podał kwotę, jakiej żąda od Niemiec!
ocena 5 głosów 1
Udostępnij

Napisz co myślisz