Lwów: Kolejne antypolskie prowokacje, szowiniści dają o sobie znać

Na Ukrainie kolejne ekscesy miejscowych szowinistów. Po awanturach w Hucie Pieniackiej szykuje się kolejny skandal, tym razem we Lwowie. 

Narodowy Korpus, partia która powstała w dużej mierze z weteranów walk na wschodzie Ukrainy i do tej pory otwarcie deklarowała propolskie stanowisko postanowiła uczcić pamięć mordercy Polaków na Wołyniu Romana Szuchewycza.

Pod hasłem na plakacie „Nie dla polskich panów” lwowscy aktywiści NK zapraszają na marsz pamięci, która rozpocznie się 4 marca o godzinie 17.00 czasu ukraińskiego na Rynku pod lwowskim ratuszem.

Póki co, partia nie odniosła się wobec skandalicznej akcji i plakatu. Bardzo prawdopodobne, że jest to wyskok jednego bądź kilku idiotów, niemniej należy reagować zdecydowanie na przejawy prymitywnego szowinizmu, zwłaszcza w tak drażliwych dla Polaków kwestiach jak rzeź wołyńska.

Wydaje się, że oliwy do ognia dodały ostatnie wydarzenia związane z projektami nowelizacji ustawy o penalizacji banderyzmu czy „spontaniczne” burzenia pomników związanych z UPA na Podkarpaciu.

Kim był Roman Szuchewycz?

Urodzony w Krakowcu w 1907 roku, po ukończeniu Gimnazjum Akademickiego we Lwowie rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej, po czym przeniósł się po roku na Politechnikę Lwowską którą ukończył w 1934 roku.

Działalność polityczną rozpoczął już w Gimnazjum, gdzie związał się z nielegalną Ukraińską Organizacją Wojskową. Brał prawdopodobnie udział w zamachu na kuratora szkolnego Stanisława Sobińskiego, Organizował zamach na  konsulat ZSRR we Lwowie i na Pocztę Polską w Gródku Jagiellońskim. W lipcu 1934 r znalazł się w Berezie Kartuskiej, W 1936 roku skazany za przynależność do OUN, więzienie opuścił w styczniu 1937 roku. W grudniu 1938 roku znalazł się na Rusi Zakarpackiej, gdzie organizował oddziały wojskowe Siczy Karpackiej.  W  lutym 1940 r. na Krajowej Konferencji UPA wybrany przywódcą OUN – B na teren Generalnego Gubernatorstwa. W roku następnym został zastępcą dowódcy ukraińskiego batalionu ochotniczego Nachtigall. Od grudnia 1941 roku po rozwiązaniu Nachtigall rozpoczął służbę w 201 batalionie policyjnym w stopniu kapitana.

Od 1943 współorganizator Ukraińskiej Powstańczej Armii. Najprawdopodobniej współodpowiedzialny za podjęcie decyzji o rozpoczęciu czystek etnicznych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W lipcu 1944 r. na Zjeździe UHWR Szuchewycz przyznał, że na Wołyniu miała miejsce „likwidacja” ludności polskiej jako odpowiedź na rzekomą współpracę Polaków z Niemcami. Odnośnie sytuacji w Małopolsce stwierdził: „Dowództwo UPA wydało rozkaz wysiedlania Polaków, jeśli sami się nie przesiedlą. Ataki są kontynuowane.”

źródło: nationalcorps.org

   źródło: newsweb.pl

Lwów: Kolejne antypolskie prowokacje, szowiniści dają o sobie znać
ocena 5 głosów 1
Udostępnij

Napisz co myślisz