Wlk. Brytania ma dość! Szef MSZ: Zaatakujemy razem z USA

Konflikt się zaognia! Wielu pukało się w czoło, gdy jeszcze kilka tygodni temu amerykański wywiad, wespół z m.in. brytyjskim, ostrzegał świat przed nadchodzącym globalnym konfliktem zbrojnym.

Dziś nie ma już wątpliwości, że nie były to doniesienia wyssane z palca. Na szczęście na tę chwilę nie ma dużego ryzyka, że operacja zbrojne miałyby się rozgrywać na terenie Europy zachodniej.

Konflikt się zaognia

Zachód przekonuje, że celem numer jeden wszystkich działań militarnych Sojuszu Północnoatlantyckiego jest zachowanie pokoju w Europie i na świecie. Nijak jednak te zapewnienia mają się do praktycznych działań.

Zagrożenie wzrasta nie tylko w naszym regionie, ale i – a raczej przede wszystkim – na Bliskim Wschodzie. Choć działania zbrojne mają tam miejsce już od lat (w Syrii od 2011 r.), to teraz może być jeszcze goręcej.

Nie dość, że na miejscu trwa krwawa rywalizacja pomiędzy – w dużym skrócie – siłami sprzymierzonymi z USA a tymi współdziałającymi z Rosją, to wiele wskazuje na to, że do walki włączą się kolejne siły. Siły, które dotąd pozostawały lekko w cieniu.

Jak mówi Boris Johnson, szef brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Wielka Brytania może dołączyć do amerykańskich ciosów przeciwko reżimowi Asada. – Jeśli udowodnimy użycie broni chemicznej – zaznacza jednak Johnson.

Wlk. Brytania wkroczy

Wielka Brytania rozważy możliwość przyłączenia się do amerykańskich ataków na syryjską armię rządową w przypadku dowodów użycia broni chemicznej z Damaszku przeciwko ludności cywilnej, powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson – donosi agencja Reuteurs.

Johnson wyraził nadzieję, że Wielka Brytania i inne zachodnie kraje nie nie będą stać z boku. – Jeśli dowiemy się, że tak się stało i możemy to zademonstrować, jeśli istnieje opcja, w której Wielka Brytania może być przydatna, myślę, że powinniśmy poważnie o tym pomyśleć – powiedział brytyjski minister.

Przeciwnicy Stanów Zjednoczonych są pewni, że użycia broni chemicznej nie dopuścił się Baszar Al-Asad, lecz była to prowokacja wymierzona właśnie w prezydenta Syrii. Obawiają się jednak, że Amerykanie mogą spreparować rzekome dowody na winę Asada. Byłby to idealny pretekst do dalszych ataków na Syrię.

   źródło: newsweb.pl

Wlk. Brytania ma dość! Szef MSZ: Zaatakujemy razem z USA
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz