Ukraiński IPN odpowiada Dudzie

Prezes ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz twierdzi, że brak postępów w rozmowach w sprawie zniesienia zakazu polskich ekshumacji na terytorium Ukrainy wynika ze stanowiska Warszawy.

„Kancelaria prezydenta Polski jest rozczarowana wynikami wczorajszego spotkania wicepremierów Ukrainy i Polski w związku z brakiem postępów w ważnej dla strony polskiej kwestii” — napisał Wiatrowycz na Facebooku.

„Jednak to właśnie z polskiej strony za każdym razem po podjęciu wstępnych ustaleń pojawiają się inicjatywy, które wywołują nowe problemy. Podpisanie przez prezydenta Dudę zmian w ustawie o IPN całkowicie zmieniło warunki rozmów, co do których umawiano się jeszcze w grudniu” – zaznaczył prezes ukraińskiego IPN.

W sobotę szef gabinetu prezydenta Polski Krzysztof Szczerski powiedział, że fiasko rozmów  dotyczących zniesienia zakazu polskich ekshumacji na terytorium Ukrainy stanowi „poważny regres zaufania” na linii Ukraina-Polska.

— Kancelaria Prezydenta RP wyraża głębokie rozczarowanie wynikiem rozmów między wicepremierami Ukrainy i Polski. Brak decyzji strony ukraińskiej w fundamentalnej kwestii, jaką jest zniesienie zakazu polskich ekshumacji na terytorium Ukrainy, oznacza poważny regres zaufania i nie realizuje mandatu do rozmów ustalonego przez prezydentów, co znacząco obciąża wzajemne relacje — podkreślił Szczerski.

Źródło: Sputnik Polska

   za: alexjones.pl

Ukraiński IPN odpowiada Dudzie
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz