Nie pozostawił im złudzeń! Oto komunikat premiera po rozmowie z Netanjahu

Ostro i zdecydowanie. Tak, już po wczorajszej rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, do całej sprawy odniósł się szef polskiego rządu – Mateusz Morawiecki.

Netanjahu i Morawiecki rozmawiali wczoraj po południu telefonicznie. Był to nadzwyczajny kontakt obu premierów w związku ze słowami Mateusza Morawieckiego wypowiedzianymi podczas konferencji w Monachium.

Wypowiedź polskiego premiera, który przypomniał tylko, że również Żydzi kolaborowali z Niemcami, niezwykle rozwścieczyła Banjamina Netanjahu. Słowa Polaka określił jako oburzające.

Morawiecki jednak się nie ugiął i w rozmowie z premierem Izraela nadal bronił swoich racji. Zna historię i doskonale zdaje sobie sprawę, że Żydzi – często w trosce o własne życie – donosili nawet na swoich pobratymców w wierze.

Rozmowa zakończyła się tradycyjnie deklaracjami wzajemnego dialogu i dążenia do wspólnego dojścia historycznej prawdy. Jednak już po odbytej rozmowie, premier za pośrednictwem swojego biura prasowego, wystosował jasne oświadczenie. Pozbawi ono Żydów złudzeń na długo, bo jasno wynika z niego, że rząd w Warszawie za nic ma pohukiwania Tel-Awiwu.

Żaden indywidualny przypadek kolaboracji z Niemcami, nie powinien obciążać odpowiedzialnością całych narodów, które były ofiarami hitlerowskiej, niemieckiej machiny śmierci – wskazano dziś w komunikacie CIR po rozmowie telefonicznej premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Premierzy rozmawiali o losach ludzi – Żydów i Polaków pod okupacją niemiecką. Wyjaśnili także swoje stanowiska w odniesieniu do nowelizacji ustawy o IPN oraz szerszego zagadnienia, jakim jest konieczność wzmocnienia polsko-izraelskiego dialogu o pamięci historycznej – dodaje Centrum Informacyjne Rządu.

Strona polska liczy na kontynuację porozumienia, które zaowocuje wspólnym i godnym upamiętnieniem wszystkich ofiar tych strasznych wydarzeń i wyjawieniem prawdy o nich – czytamy dalej. Polska stoi zatem mocno i nie daje się zepchnąć do defensywy. Na takie, zdecydowane działania polskiego rządy, przeciwko kłamstwom historycznym, Polacy czekali od dekad.

   źródło: newsweb.pl

Nie pozostawił im złudzeń! Oto komunikat premiera po rozmowie z Netanjahu
ocena 5 głosów 1
Udostępnij

Napisz co myślisz