Dzieje się! Czołowy kraj chce wystąpić z UE. Wszystko przez… Polskę!

Pierwsza połowa XXI wieku to najwyraźniej era rozmaitych -exitów. Jako pierwsi na opuszczenie Unii Europejskiej zdecydowali się Brytyjczycy. Teraz w ich ślady chcą iść kolejni. Określenie BrExit (od: Britain Exit) jest teraz przerabiane na wszelkie sposoby, z PolExit włącznie, a także odmieniane przez wszystkie przypadki w wielu krajach Europy. 

Gdy w czerwcu 2016 r. w Wielkiej Brytanii odbywało się referendum ws. opuszczenia przez ten kraj Unii Europejskiej, wielu pukało się w czoło, bez cienia zawahania przyznając, że wyniki będą przygniatające – na korzyść zwolenników pozostania.

Stało się jednak inaczej. Niespełna 2 lata temu na Wyspach runął pewien mit – mit Unii Europejskiej niepokonanej, która przez stulecia pozostanie w niezmienionej formie. Układ sił szybko się jednak zmienia, a to nie wszystkim się podoba.

Niezadowolenie wyrażają głównie dotychczasowy hegemoni, państwa liczące się w unijnych rozgrywkach politycznych, patrzące na takie kraje jak Polska, Węgry, Czechy czy Słowacja, nieco z góry. Jednym z takich – ważnych w UE i silnych gospodarczo państw – jest Austria.

Politycy i ekonomiści w tym kraju strzelają swoistego focha i deklarują, że podejmą kroki w kierunku opuszczania Unii Europejskiej, bo… rośnie znaczenie „słabszych narodów”. Do takich na zachodzie zalicza się m.in. Polaków, naszych sąsiadów z południa, Węgrów, a w ostatnich latach również Greków i Hiszpanów.

W sprawie wypowiedział się czołowy niemiecki ekonomista – Hans-Werner Sinn. Choć jest Niemcem, często zabiera głos także w sprawach austriackich. – Austria powinna oderwać się od Unii Europejskiej z powodu rosnących wpływów biedniejszych narodów w biurokratycznym bloku po Brexicie – stwierdził Sinn na łamach express.co.uk. Silne państwa zachodu, jak widać, nie ukrywają już, że wpływy polityczne i korzyść finansowa to tak naprawdę główna idea pierwszych państw tworzących UE.

Hans-Werner Sinn przekonywał, że ludność, wraz z poprawianiem swojej sytuacji ekonomicznej, będzie przechylać równowagę sił na korzyść biedniejszych krajów, podczas gdy Niemcy i Austria będą cierpieć. – Tak zwane bogatsze narody będą niejako na łasce uboższych narodów, które będą manipulować i kształtować UE na swoją korzyść – alarmuje austriacki ekonomista. Swoją drogą to niesamowite, że co kilkadziesiąt lat pojawia się za naszą zachodnią granicą polityk-pasjonat, który jest zatroskany równie mocno o potęgę Austrii, jak i Niemiec. Z tym, że o opuszczeniu UE przez ten drugi kraj nie może mówić otwarcie, gdyż JESZCZE Niemcy rozdają w Brukseli karty.

Austriaccy eurosceptycy upatrują szans na wyrwanie się ze szponów Brukseli w osobie Sebastiana Kurza, który w grudniu ubiegłego roku został oficjalnie kanclerzem Austrii. Wielokrotnie wypowiadał się on bardzo krytycznie o polityce Brukseli (zwłaszcza migracyjnej). Przed wyborami zdarzało mu się mówić o „Auxicie”, jednak po kampanii nieco złagodził ton. W Austrii rośnie jednak liczba przeciwników członkostwa w UE. Ludzie w tym kraju są już zirytowani wieczną hegemonią Niemiec i… rosnącą pozycją „słabszych narodów” właśnie.

   źródło: newsweb.pl

Dzieje się! Czołowy kraj chce wystąpić z UE. Wszystko przez… Polskę!
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz