Odłożyli słuchawki! Oto, co Netanjahu powiedział Morawieckiemu przez telefon

Premier Mateusz Morawiecki niedawno zakończył telefoniczną rozmowę z szefem rządu Izraela – Benjaminem Netanjahu. Jak nietrudno się domyślić, rozmowa nie należała do najprzyjemniejszych. 

Konflikt dyplomatyczny, który rozpoczął się przy okazji prac nad nowelizacją polskiej ustawy o IPN, trwa do teraz. Co więcej – ciągle pojawiają się nowe wątki.

Głos w sprawie zabrali już chyba wszyscy ważni politycy świata. Ponadto, dziś słowa premiera Mateusza Morawieckiego wywołały gigantyczne zamieszanie. Netanjahu zareagował na nie błyskawicznie. O tym informowaliśmy tutaj.

Premier Izraela jak powiedział, tak zrobił. Natychmiast skontaktował się z Mateuszem Morawieckim, by wyjaśnić kontrowersje wokół wątków historycznych, a co za tym idzie – bieżące spory polityczne. Poszło o to, że premier Polski przypomniał, że Żydzi też kolaborowali z nazistowskimi Niemcami.

O czym konkretnie rozmawiali obaj panowie? Rąbka tajemnicy uchylił sam Morawiecki, a i strona izraelska udzieliła kilku informacji.

Rozmawiałem z premierem Netanjahu o potrzebie dialogu na temat najtrudniejszej historii – przyznał Morawiecki. – Taki dialog jest niezbędny, ku przestrodze – stwierdził. Obiecał też premierowi Izraela, że Polska będzie się o to starać.

Na stronie internetowej urzędu izraelskiego premiera pojawiła się natomiast informacja, że Benjamin Netanjahu powiedział w rozmowie telefonicznej premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, iż „nie ma podstaw do porównywania działań Polaków podczas Holokaustu do działań Żydów”.

Szef polskiego rządu nie zmienia jednak zdania. Nie wycofał swoich słów, bo doskonale zdaje sobie sprawę, że istniała żydowska policja, a tysiące Żydów zaskakująco ochoczo pomagało niemieckim zbrodniarzom. Jednocześnie rozważnie sprecyzował, że w jego wypowiedzi z Monachium nie należy doszukiwać się negowania holokaustu.

   źródło: newsweb.pl

Odłożyli słuchawki! Oto, co Netanjahu powiedział Morawieckiemu przez telefon
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz