Prof. Norman Finkelstein: Niechęć wielu Żydów wobec Polski wynika z wyraźnego poczucia wyższości

Żydzi ortodoksyjniOrtodoksyjni Żydzi / Shutterstock

Amerykański historyk, prof. Norman Finkelstein nie zostawia suchej nitki na amerykańskich i izraelskich Żydach i ich reakcji na polską ustawę o IPN. Dostaje się także niektórym polskim intelektualistom.

Zdaniem autora książki „Przedsiębiorstwo holokaust”, nie tylko w Stanach, ale też w Izraelu u wielu Żydów pojawia się taka niechęć, a niekiedy nienawiść wobec Polski czy Polaków. Choć Polska nie jest wyjątkiem. Jest też nienawiść wobec Niemców. Tyle, że te nienawiści znacząco się różnią – mówi historyk w wywiadzie dla „Super Expressu”. Wyjaśnia, że w przypadku Niemców, którzy w oczach dużej części Żydów uchodzą za przedstawicieli kultury, która intelektualnie im imponuje, to nienawiść wobec równych sobie. Tymczasem w przypadku Polaków to niechęć wynikająca z wyraźnego poczucia wyższości. Polaków uważają za głupszych, niekulturalnych – tłumaczy.

Jego zdaniem Polska popełniła jednak błąd wzorując ustawę o IPN na izraelskich przepisach o „kłamstwie oświęcimskim”. Bo w wyniku tego prawa powstało w Izraelu wiele „wariackich teorii spiskowych”. Uważa on jednak, że reakcja żydowskich polityków jest przesadzona, bo oni ustawę o IPN mają w nosie.  To jest teatr. Czuli, że powinni tak zareagować, bo to się opłaca – wyjaśnia. Dodaje też, że Izrael nie powinien protestować w sprawie wolności słowa, bo jest mistrzem świata w cenzurze i ograniczaniu dyskusji na tematy, które są dla tamtejszego rządu niewygodne.

Finkelstein oburza się też na polskich polityków, że mimo że burza w Izraelu już ucichła, to w polskich mediach nadal trwała histeria. Jest jednak taki typ polskiego intelektualisty, który za wszelką cenę usiłuje przedstawić swój kraj jako gorszy, niż jest w istocie. Spotkałem takie typy w swoim życiu. Jeden podawał się nawet za Żyda, choć nim nie był – podsumowuje.

======================================

 Komentarze

Czy dopiero ze Stanów można było usłyszeć jedyny głos rozsądku w całym tym pseudo-problemie

Bardzo dobrze zdefiniował problem.

To poczucie wyższości wobec Polaków jest obecne chyba tylko u tych, którzy są psychicznie chorzy.

Znam wielu Żydów i nie sądzę, żeby mieli podstawy do poczucia, że są w czymś lepsi. Można sobie oczywiście wmawiać wyższość, ale każdy naród może tak robić. Jak przybyli do Egiptu to byli ludźmi z pustyni. Zarośnięci i w łachmanach.

  • ~znający się na pr

prof. ma racje, ale my się dopiero uczymy pewnych spraw, nabieramy doświadczenia: zrobić ustawę, zatwierdzić -szybko, potem przetrwać burze – milczeć, stopniowo „iść na ustępstwa”, robić swoje, a potem milczeć jak grób.

Tego politycy jeszcze nie potrafią – MILCZEC i IGNOROWAC obcych !!!! łażą po mediach – tłumaczą się, starają się coś wyjaśniać – to błąd, świadczy o braku konsekwencji. Tworzyć nieodwołalne fakty.

  • ~budowniczy Jerozolimy

I s r a e l S i n g e r prezydent ŚKŻ okradł Ż y d ó w z pieniędzy ociekających krwią, prof. Finkelstein od lat walczy o honor i człowieczeństwo tych istot ludzkich tak bestialsko pomordowanych, to jest „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” któremu „rodacy” nigdy nie posadzą żadnego drzewka

  • ~POdczas II WŚ żydy zabili więcej żydów jak niemców

taka prawda !!! A pytanko aktualne , dlaczego niemcy nie ratowali żydów przed nazistami? Dlaczego?

Ludzie będą sobie teraz bzdury myśleć po tym artykule rok temu byłem w Izraelu tydzień, nikt źle na nas nie spojrzał. Było bardzo miło. Kilka wzruszających rozmów także po polsku. Wczoraj w spatif koncert przedwojennych szlagierów. Mała orkiestra dancingowa kierowana przez Żyda który zakochał się w PL. Mosty budować!

Opublikowano za: http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/568896,prof-norman-finkelstein-o-zydach-i-ustawie-o-ipn.html

   za www.klubinteligencjipolskiej.pl

Prof. Norman Finkelstein: Niechęć wielu Żydów wobec Polski wynika z wyraźnego poczucia wyższości
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz