Merkel odbiła się od ściany! Zaproponowała Polsce …

Ależ zdziwienie ogarnęło kanclerz Niemiec Angelę Merkel, gdy dosłownie odbiła się od ściany w rozmowie w cztery oczy z premierem Mateuszem Morawieckim. Nie była przyzwyczajona do takich zachowań przedstawicieli Polski.

W ostatnich latach Polska – niestety – pełniła rolę podnóżka Berlina. Rządy Donalda Tuska i Ewy Kopacz były tak posłuszne wobec władz zachodnich sąsiadów, że stało się to wręcz podejrzane.

Po prawej stronie sceny politycznej zaczęto nawet podejrzewać, iż Platforma Obywatelska wprost działa w interesie Niemiec i dostaje instrukcje z Berlina, jak prowadzić wewnętrzną politykę.

Taki stan rzeczy sprawił, że kanclerz Merkel przywykła do tego, że sprzeciwem Polski nie należy się martwić. Teraz jednak została sprowadzona na ziemię i – mimo że załagodzono wiele sporów – będzie musiała liczyć się z rządem w Warszawie.

W piątek szef polskiego rządu spotkał się w Berlinie z niemiecką kanclerz. Oficjalnie tematami rozmowy były: przyszłość Unii Europejskiej oraz relacje polsko-niemieckie. Jednak, jak zdradzają ludzie z otoczenia premiera, z rzeczniczką rządu na czele, poruszono też inne zagadnienia.

Polski premier wyraził stanowczy sprzeciw nie tylko w sprawie budowy Nord Stream 2. Najbardziej gorącym tematem rozmowy Angeli Merkel z Mateuszem Morawieckim miały być reparacje wojenne. Jak wyliczono, Polska mogłaby domagać się od dawnego agresora kwot liczonych w bilionach złotych.

Kanclerz Niemiec miała zasugerować Morawieckiemu, że – oględnie mówiąc – było lepiej dla wzajemnych stosunków, gdyby Polska zaniechała ubiegania się o reparacje. W zamian moglibyśmy oczekiwać wyższej pozycji w hierarchii na europejskiej scenie dyplomatycznej. Morawiecki tematu reparacji nie chciał jednak przemilczeć. – Premier Mateusz Morawiecki nie unika trudnych tematów – powiedziała, pytana w TVN24 o reparacje, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Zwróciła też uwagę, że do szczegółowej analizy sprawy reparacji wojennych został powołany zespół parlamentarny. Mało tego! Jedną z pierwszych decyzji Mateusz Morawieckiego po zaprzysiężeniu na premiera, było powołanie specjalnego pełnomocnika ds. reparacji. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że polski rząd oczekuje od Niemiec spłacenia długu.

Pozwoliłoby to nie tylko gigantycznie zasilić budżet, ale też jeszcze bardziej podśrubować poparcie społeczne. Już dziś Prawo i Sprawiedliwość znacznie przekracza próg 40 proc., często zbliżając się do magicznej granicy 50. Gdyby udało się wygrać tak ognisty dyplomatyczny spór z Niemcami, prawdopodobnie większość prawicowego elektoratu obdarzyłaby PiS zaufaniem.

   źródło: newsweb.pl

Merkel odbiła się od ściany! Zaproponowała Polsce …
ocena 5 głosów 1
Udostępnij

Napisz co myślisz