Pożar w Brukseli! Te kraje chcą ZBIOROWO opuścić UE!

NADZWYCZAJNE ZEBRANIE odbędzie się w Brukseli już za kilka dni. Blisko połowa krajów członkowskich może już wkrótce zbiorowo opuścić Unię Europejską. Łatwo się domyślić, że taki scenariusz oznaczałby w praktyce rozpad UE.

Nikt nie spodziewał się tak radykalnej reakcji przedstawicieli aż 7 państw w związku z kolejnym pomysłem Brukseli, który niemal nierozerwalnie zintegruje gospodarki poszczególnych krajów, eliminując inne – słabsze państwa.

Pozycja wyjściowa UE w dyplomatycznych przepychankach z poszczególnymi państwami członkowskimi, które ośmielają się sprzeciwiać w wielu sprawach, stopniowo spada.

Szczególnie Brexit ośmielił rządy wielu krajów i udowodnił unijnym dygnitarzom, że kraj raz wciągnięty do Unii Europejskiej, niekoniecznie już na zawsze pozostanie w strefie wpływów aspirującej do miana rządu centralnego Komisji Europejskiej i kilku instytucji pokrewnych.

Kolejne rewolucyjne zmiany w UE mogą doprowadzić do jej rozpadu. I nie jest to tylko marzenie Narodowców. Brukselscy dygnitarze naprawdę są o krok od zmuszenia aż 10 państw do rozpoczęcia procedury „exitu”. Wśród nich może znaleźć się Polska.

UE ma coraz większe problemy z budżetem. Po opuszczeniu jej przez Wielką Brytanię, w Brukseli odczuwają to szczególnie. Brytyjczycy byli, zaraz po Niemcach, największym płatnikiem na rzecz Unii. Rocznie z Londynu wpływało do wspólnej kasy nawet 13 mld euro. Stanowiło to aż 15 proc. całości unijnej kasy.

Po Brexicie należy spodziewać się radykalnego uszczuplenia budżetu Unii Europejskiej. Wpłynie to oczywiście na wysokość kwot wypłacanych państwom, które otrzymują dopłaty. Niepokój mniejszych krajów budzi szczególnie propozycja wspólnego budżetu dla krajów strefy euro. Wymyślił to prezydent Francji Emmanuel Macron, a Niemcy nie protestują, co oznacza, że jeśli będą chcieli to zrobić, to jest to tylko kwestią czasu.

Chcemy zmodernizowanego budżetu w zgodzie z priorytetami, jakie uzgodnili w strategicznej agendzie w Bratysławie unijni liderzy. Wierzymy, że mniejsza unia oznacza mniejszy budżet – wyjaśnia jeden z europejskich dyplomatów.

Tymczasem już 7 państw zgłosiło zastrzeżenia do tych planów. Wśród nich znajduje się cała Grupa Wyszehradzka, do której należą: Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Prócz tych czterech państw wątpliwości wyrazili jednak także przedstawiciele Chorwacji, Rumunii i Słowenii. We wszystkich tych krajach narastają nastroje eurosceptyczne. Zyskują też ugrupowania, które wprost mówią o potrzebie zmniejszania integracji z Brukselą.

Inicjatywę skrytykował jeszcze premier Estonii Juri Ratas. Przedstawiciele państw członkowskich spotkają się 23 lutego. Na pewno przywódcy takich krajów jak Polska, Czechy czy Węgry pojadą w bojowych nastrojach i jeszcze bardziej zdeterminowani. W myśl zasady: albo wszystko, albo nic!

   źródło: newsweb.pl

Pożar w Brukseli! Te kraje chcą ZBIOROWO opuścić UE!
ocena 5 głosów 2
Udostępnij

Napisz co myślisz