Paryż: Francja zbroi się do wojny!

Europa stoi na krawędzi poważnego konfliktu zbrojnego. Już wczoraj amerykański wywiad ostrzegał świat przed nadchodzącą „nową wojną”. Na łamach NewsWeb.pl cytowaliśmy Dyrektora Wywiadu Narodowego USA Dana Coatsa.

Na przestrzeni ostatniej dekady zagrożenie terrorystyczne w Europie wzrosło o kilkaset procent. Jednak poważnym bólem głowy przywódców świata zachodniego są już nie tylko masowe zamachy.

Okazuje się bowiem, że zagrożenie nową wojną jest większe, niż ktokolwiek się spodziewał. O ile podobne tezy amerykańscy wywiadowcy często stawiają na wyrost, o tyle kolejne służby z całego świata alarmuję.

Francja się zbroi

Wszystko zdają się potwierdzać działania Paryża. To prawdziwa rewolucja we francuskiej armii. Po wielu latach Francja przywraca obowiązkową służbę wojskową. Nad Sekwaną nikt nie ma wątpliwości, co zmotywowało władze do takiej decyzji.

Jedną z obietnic wyborczych francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona było przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej. Jak tłumaczył ówczesny kandydat na najwyższy urząd Republiki, „należy dać wszystkim młodym ludziom bezpośrednie doświadczenie z wojskiem i jego wymogami”.

Według pomysłu Marona, obowiązkowa służba wojskowa miałaby trwać od trzech do sześciu miesięcy. Jeśli projekt wszedłby w życie, objętych służbą wojskową zostanie od 600 tys. do 800 tys. obywateli francuskich w wieku 18 – 21 lat – podaje The Guardian.

Decyzja wywołała konsternację w mediach, ponieważ w ubiegłym tygodniu minister obrony narodowej zapewniał, że nowa polityka nie będzie dotyczyć młodych ludzi.

Sam Emmanuel Macron jest pierwszym prezydentem Francji, który nie przeszedł przeszkolenia wojskowego. Gdy osiągnął wiek poborowy, we Francji już nie obowiązywała obowiązkowa służba wojskowa.

Zasadniczą służbę wojskową ograniczono w 1960, zaś w latach 1996 – 2001 stopniowo acz konsekwentnie się z niej wycofywano.

Francuskie Siły Zbrojne

Forces armées françaises to obecnie piąta armia na świecie. Od 2001 roku całkowicie zawodowa z budżetem w wysokości 43 mld dolarów. Obecnie armia francuska liczy dziś około 200 tysięcy zawodowych żołnierzy – z czego około 100 tysięcy w armii lądowej, niecałe 40 tysięcy we flocie i około 50 tysięcy w siłach powietrznych. Jest to druga po Rosji siła w Europie.

źródło: gazeta, newsweek

Sebastian Stelmach

   źródło: newsweb.pl

Paryż: Francja zbroi się do wojny!
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz