Polska ma nowego sojusznika! Prezydent tego kraju deklaruje wszelkie wsparcie

Polska ma nowego sojusznika, a taki rozwój wypadków bez wątpienia nie spodoba się sąsiadom z zachodu. Znaczne ocieplenie stosunków z kolejnym krajem, wzmacnia pozycję wyjściową naszego państwa w globalnej polityce.

Opozycja w Polsce najwyraźniej chciałaby, aby zarzuty, którymi ciągle obrzuca rząd, były prawdziwe. Mówią, że nasz kraj jest skonfliktowany już ze wszystkimi i nikt nie chce stanąć z nami ramię w ramię.

Nic bardziej mylnego. Już nie tylko Węgry podtrzymują zapewnienie o wszelkim wsparciu dla rządu w Warszawie i wetach przy próbach ukarania Polski sankcjami. Oznacza to, że polski punkt widzenia podziela coraz większa liczba partnerów w UE.

Do grupy buntowników, na której czele stoją Jarosław Kaczyński i Viktor Orban, dołączają kolejni przedstawiciele rządów europejskich. Tym razem na taki krok zdecydowała się prezydent jednego z krajów bałtyckich, z którym stosunki – przynajmniej do dziś – mieliśmy nienajlepsze. Poróżniała nas historia czy roszczenia terytorialne, jednak teraz – w obliczu masy dyplomatycznych konfliktów – najwyraźniej nadchodzi długo wyczekiwane zjednoczenie.

Dalia Grybauskaite, prezydent Litwy, w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej zapewniła, że Litwa nie poprze żadnych siłowych rozwiązań wobec Polski. Bruksela planuje jednak takie zastosować w związku z rzekomo zagrożoną praworządnością w naszym kraju. Dodatkowo litewska głowa państwa podkreślała konieczność wspólnych działań wobec zagrożeń ze strony Rosji. – Przyszłość Litwy i Polski będzie tak dobra, jak ją stworzymy – powiedziała.

W Europie musimy mieć dialog, konsensus i państwa członkowskie muszą być przekonywane. My nie popieramy narzucania siłą, metod polegających na wywieraniu nacisków. Zarówno w przypadku Polski, jak i Litwy – powiedziała Grybauskaite i zadeklarowała w imieniu swojego kraju: „nigdy nie poprzemy egzekwowania siłą”. Prezydent Litwy dała w ten sposób wyraźnie do zrozumienia, że – wspólnie z Węgrami – rząd litewski będzie głosował przeciwko karaniu Polski.

I oczywiście musimy znaleźć rozwiązania i kompromisy, dlatego, że w Europie wszystkie decyzje wymagają pewnych kompromisów. Nie można myśleć, że tylko ty masz rację. Jednak nigdy nie poprę egzekwowania żadnych regulacji czy traktatów przeciwko żadnemu krajowi, w tym Polsce. Musimy rozmawiać – pomiędzy instytucjami, Polską, powinniśmy przekonywać się nawzajem. Litwa poprze dialog i konsensus – tłumaczyła litewska prezydent.

NewsWeb.pl

NewsWeb.pl

   źródło: newsweb.pl

Polska ma nowego sojusznika! Prezydent tego kraju deklaruje wszelkie wsparcie
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz