CNN: Nadchodzi wojna! Wywiad USA ostrzega przed zbliżającym się globalnym konfliktem

Amerykański wywiad ostrzega świat przed zbliżającym się globalnym konfliktem zbrojnym. Zagrożenie jest w tej chwili ogromne. Za oceanem mówi się o najbardziej napiętej sytuacji od czasu zakończenia zimnej wojny.

Ludność Europy już od kilkudziesięciu lat cieszy się życiem bez wojny. Niektórzy twierdzą, że to już zdecydowanie za długo, a – biorąc pod uwagę historię świata – nowy, wielki konflikt wybuchnie już wkrótce.

A przed tym oficjalnie ostrzega Wywiad Narodowy Stanów Zjednoczonych. Bliskowschodnie konflikty miałyby sięgnąć nawet Europy, a dodatkowo na naszym kontynencie znajdują się potencjalni agresorzy.

Tym bardziej niepokoi fakt, że nie mamy do czynienia z jakąś tam wypowiedzią, która wyszła z ust byle urzędnika, ale z oficjalnym komunikatem przedstawionym w amerykańskim Senacie. Kto miałby zgotować światu nową wojnę?

Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Dan Coats uważa, że dziś jest największe ryzyko wybuchu globalnego konfliktu od czasów zakończenia zimnej wojny. Według niego, największym zagrożeniem dla światowego pokoju jest Korea Północna, ale eskalacją na cały świat grozi też konflikt między Iranem a Arabią Saudyjską.

Od czasów zakończenia zimnej wojny stajemy przed największym ryzykiem wybuchu konfliktu pomiędzy największymi światowymi potęgami – powiedział Dan Coats na posiedzeniu senackiej komisji ds. wywiadu. Zdaniem szefa amerykańskiego wywiadu, największym zagrożeniem jest dziś Korea Północna, która rozbudowuje swój arsenał atomowy.

Dodatkowo Coats zwrócił senatorom uwagę na zagrożenie stwarzane przez sojusz rosyjsko-chiński. W jego opinii, Kreml może pokusić się o ingerencję w kolejne wybory w Stanach Zjednoczonych. Choć amerykański wywiad często stawiał podobne tezy na wyrost, to tym razem nie można wykluczyć, że oceny Dana Coata są celne. Od dłuższego czasu wiadomo, że reżim Kimów w Korei Północnej zbroi się i testuje kolejne rakiety mogące przenosić głowice atomowe.

Ponadto o gotowości Rosji do wojny przestrzegają nie tylko Amerykanie, ale też Brytyjczycy. Zdaniem brytyjskiego generała Nicka Cartera, Rosja szykuje się do ataku na Europę. Pierwszym celem na drodze wojsk Federacji Rosyjskiej byłaby Polska i kraje bałtyckie.

NewsWeb.pl

NewsWeb.pl

   źródło: newsweb.pl

CNN: Nadchodzi wojna! Wywiad USA ostrzega przed zbliżającym się globalnym konfliktem
ocena 5 głosów 1
Udostępnij

Napisz co myślisz