Nacjonaliści na ulicach Drezna 

W Dreźnie odbyły się marsze upamiętniające bombardowanie miasta w lutym 1945 roku. Atmosferę strachu i histerii tradycyjnie podsycała lewicowa klasa polityczna. 

W tym roku odbyły się dwa marsze narodowców. Większy, liczący około 600 uczestników marsz organizowany przez lokalnego aktywistę Maika Mullera z JN (Junge Nationaldemokraten, młodzieżówka NPD), oraz znacznie mniejszy, około 200 osobowy organizowany przez Gerharda Ittnera, działacza kilku pomniejszych ugrupowań nacjonalistycznych wielokrotnie skazywanego przez niemieckie sądy za kontrowersyjne opinie na temat  Holocaustu.

Na demonstracji JN/NPD obecni byli zagraniczni goście z Czech, Serbii, Hiszpanii, Szwecji oraz Francji i Cypru. Dwugodzinny marsz przeszedł głównymi ulicami Starówki i Nowego Miasta. Obyło się bez większych incydentów.

Mimo konfrontacyjnych zapowiedzi ze strony lewicy, marsze przebiegły spokojnie, a uczestnicy rozeszli się zaraz po przemówieniach i odśpiewaniu hymny narodowego. Zakończenie marszu miało miejsce na  skraju  Wielkiego Ogrodu, w miejscu gdzie gromadzili  się ludzie w trakcie wielkiego pożaru wywołanego atakiem bombowym w lutym 1945 roku.

Bombardowanie Drezna

Dywanowe naloty na Drezno zostały przeprowadzone przez lotnictwo brytyjskie i amerykańskie 13 – 14 lutego 1945 roku. Bomby zapalające które wywołały burzę ogniową zniszczyły praktycznie całą centralną zabudowę miasta, łącznie 39 km kwadratowych. Zginęło według rozmaitych naukowych szacunków od 25  do 35 tys. osób, z tym że rzeczywista liczba ofiar jest bardzo trudna do ustalenia, ponieważ w mieście przebywało w tych dniach około 400 tys uchodźców ze wschodnich terenów Niemiec oraz kilkanaście tysięcy robotników przymusowych.

źródło: dnn.de,  aktion-widerstand, pegida.de

Sebastian Stelmach

   źródło: newsweb.pl

Nacjonaliści na ulicach Drezna 
ocena 5 głosów 1
Udostępnij

Napisz co myślisz