Co tam się dzieje? Europejskie państwo zmienia nazwę!

Wszystko wskazuje na to, że jedno z europejskich państw wkrótce zmieni swoją nazwę. Ma to zażegnać ostry spór, którego początek sięga niemal 30 lat wstecz. 

Prawdopodobnie nikt nie spodziewał się, że w 2018 roku europejskie państwa mogą zmieniać nazwy. Zdecydowanie częściej mówi się nawet o przerysowaniach granic. Wszystko wskazuje jednak na to, że już wkrótce dojdzie do aktualizacji na mapach.

Od wielu lat trwa spór dyplomatyczny między Grecją a Macedonią o nazwę tej ostatniej. Spór rozpoczął się w momencie ogłoszenia przez Macedonię niepodległości w 1991 roku. Grecy od samego początku ostro zaprotestowali, argumentując to faktami historycznymi, że jedynie oni są spadkobiercami tradycji historycznej Macedonii i nikt oprócz nich nie ma prawa używać nazwy odwołującej do Aleksandra Wielkiego i dziedzictwa starożytnej Grecji.

Kolejnym problemem okazała się być flaga nowo powstałego państwa. Rząd macedoński w 1992 r ustanowił flagę narodową w postaci słońca z szesnastoma promieniami na czerwonym tle nawiązującą do starożytnej greckiej symboliki. Wywołało to furię w Atenach, a trzy lata później Macedonia zmieniła flagę chcąc załagodzić kryzys. Zawarto przy okazji kompromis, w wyniku którego rząd grecki zgodził się na udział Macedonii w niektórych ważniejszych organizacjach międzynarodowych nie jako Macedonia lecz jako FYROM (Former Republic of Macedonia, czyli Była Jugosłowiańska Republika Macedonii).

Dla Greków sprawa nazwy jest o tyle istotna, że w odwecie za stosowanie nazwy Grecy zablokowali  Macedończykom w ostatnim czasie zaproszenie do NATO jak i rozpoczęli blokować rozmowy w kwestii integracji Macedonii z Unią Europejską.

W ostatnim czasie doszło jednak do zwrotu w relacjach między zwaśnionymi państwami. Władzę w Macedonii przejęli socjaldemokraci na czele z Zoranem Zaewem. Nowy lewicowy rząd dał wyraźnie do zrozumienia, że jest gotowy rozpocząć  negocjację z Grecją.

Zmieniono nazwę głównego lotniska kraju jak i niedawno zbudowanej autostrady. Obie inwestycje nosiły wcześniej imię Aleksandra Wielkiego. Zmieniono je na mniej pretensjonalne nazewnictwo „Międzynarodowy Port Lotniczy Skopje” oraz „Autostrada Przyjaźń”.

Obecnie w mediach macedońskich pojawiają się trzy warianty nowej nazwy państwa macedońskiego: Północna Macedonia, Górna Macedonia oraz Nowa Macedonia.

Tymczasem Grecy oczekują całkowitej rezygnacji ze słowa „Macedonia” w nazwie. Sami zaproponowali Republikę Środkowosłowiańską, niemniej będzie to bardzo trudne do zaakceptowania dla samych Macedończyków.

źródło: onet

Sebastian Stelmach

   źródło: newsweb.pl

Co tam się dzieje? Europejskie państwo zmienia nazwę!
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz