Ustawa o IPN wpłynie na polsko-amerykańskie relacje? Były doradca Trumpa odpowiada…

W Miami odbywa się pierwszy Polsko-Amerykański Szczyt Przywództwa Strefa Inwestycji (Polish American Leadership Summit – PALS). Do zebranych ze specjalnym przesłaniem zwrócił się prezydent Andrzej Duda. Przypomniał, że rok 2018 jest rocznicą nie tylko odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również wsparcia amerykańskiego prezydenta Woodrow Wilsona, który w jednym z punktów programu pokojowego wezwał do utworzenia niepodległego państwa polskiego. Czy obecny konflikt z Izraelem wpłynie negatywnie na relacje polsko-amerykańskie?

usa photo
zdjęcie EJP Photo

Krótkie relacje z PALS zamieszcza na swoim Twitterze dziennikarz „Do Rzeczy”, WP i Radia Kraków Marcin Makowski. W jednym ze swoich wpisów Polak stwierdził, że „jako Polacy naprawdę nie mamy się czego wstydzić”. Jego zdaniem polsko-amerykańskie spotkanie zostało bardzo profesjonalnie przygotowane.

Na polsko-amerykańskim szczycie poruszono również problem aktualnego kryzysu polsko-izraelskiego w związku z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Głos w sprawie zabrał były doradca Donalda Trumpa – Corey R. Lewandowski. “Prezydent mówił mi, jak bardzo dobrze czuł się podczas wizyty w Polsce. Mamy bardzo silny sojusz polityczno-militarny i różnice zdań w kwestii ustawy o IPN tego nie zmienią. To są wszystko rzeczy do przedyskutowania” – powiedział były doradca amerykańskiego prezydenta.

Lewandowski dodał też, że Polska jest strategicznym partnerem i to na jej terenie powinny znajdować się stałe bazy amerykańskich wojsk. „Nie mogę sobie wyobrazić lepszego miejsca na budowę stałych amerykańskich baz NATO, niż Polska” – oznajmił.

   za wrealu24.pl

Ustawa o IPN wpłynie na polsko-amerykańskie relacje? Były doradca Trumpa odpowiada…
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz