Na przekór sankcjom: Rosja, Komisja Europejska i Niemcy podpisały porozumienie

Komisja Europejska, Federacja Rosyjska i Niemcy podpisały umowę finansową w ramach transgranicznego programu współpracy „Region Morza Bałtyckiego”.

Komisja Europejska i Rosja przeznaczyły 4,4 miliona euro na finansowanie projektów w Rosji, co wzmocni współpracę w regionie Morza Bałtyckiego i pomoże znaleźć wspólne rozwiązania dla pokonywania wspólnych wyzwań. Organ zarządzający Programem znajduje się w Niemczech.

Finansowanie w ramach Programu „Regionu Morza Bałtyckiego” przewidziane jest w czterech obszarach tematycznych: promowanie innowacji; zarządzanie zasobami naturalnymi; zrównoważony transport; oraz wsparcie dla strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego. Około 24 organizacji, partnerów w 15 projektach, zostało zatwierdzonych podczas drugiego konkursu projektowego i czekało na podpisanie tej umowy finansowej. Najciekawszym kierunkiem dla nich jest rozwój potencjału innowacyjnego i zarządzanie zasobami naturalnymi. Większość organizacji partnerskich znajduje się w Petersburgu, Kaliningradzie, Pskowie, Pietrozawodsku i Gatczynie. Obecnie wnioski są przyjmowane w ramach trzeciego konkursu projektów, który będzie otwarty do 9 kwietnia 2018 roku.

„Region Morza Bałtyckiego — nasze wspólne dziedzictwo — stoi przed takimi wyzwaniami, jak ochrona ekosystemu morskiego, rozwój dobrych połączeń transportowych i walka ze zmianami klimatu. Określają również nasze zadania. W krótkim czasie Unia Europejska i Rosja podpisały kilka programów współpracy transgranicznej, w tym ostatnio z udziałem Polski i Litwy, które obecnie są uzupełniane przez program dla regionu Morza Bałtyckiego. Dowodzi to, że nawet w trudnych czasach UE i Rosja mogą i są gotowe współpracować w tych dziedzinach, w których ich interesy są zbieżne” — powiedział Marcus Ederer, ambasador Unii Europejskiej w Federacji Rosyjskiej.

Źródło: Sputnik Polska

   za: alexjones.pl

Na przekór sankcjom: Rosja, Komisja Europejska i Niemcy podpisały porozumienie
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz