Morawiecki rozpętał burzę! Na te słowa Izrael może odpowiedzieć siłą

Nie kończy się spór dyplomatyczny Polski i Izraela w związku z nowelą ustawy o IPN. W debacie publicznej cały czas trwa dyskusja o Holocauście. Wielu od lat próbuje zrzucić swoje winy na Polaków, wykorzystując słabą jeszcze pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej, bez wątpienia będącą skutkiem półwiecznej sowieckiej okupacji.

Polsce często wytyka się Jedwabne, ale czy słusznie? Ważny polityk mówi jasno: wznówmy ekshumacje w Jedwabnem.

Część polskich polityków przyłącza się niestety do antypolskiej retoryki. Wczoraj w bulwersujący sposób wypowiedział się Włodzimierz Cimoszewicz, który w wywiadzie podkreślał, że należy otwarcie mówić o udziale Polaków w Holocauście. Na szczęście nie brak też patriotycznych inicjatyw.

Morawiecki chce walki o prawdę historyczną

Z takową wyszedł ojciec premiera Polski Kornel Morawiecki, który zaapelował o wznowienie ekshumacji w Jedwabnem w ramach walki o prawdę historyczną. Nie ulega wątpliwości, że polityk ten, jako były opozycjonista, który zaszczepił w synu patriotyzm, ma na swojego potomka niebagatelny wpływ. 

– Powinniśmy powiedzieć jaka jest prawda o Jedwabnem. Powinniśmy wznowić ekshumacje. Należy szukać tej prawdy – powiedział marszałek senior na łamach Onet.pl.

Zdaniem Morawieckiego winę za pogrom w Jedwabnem ponoszą Niemcy, których nazwał reżyserami tych dramatycznych wydarzeń.

Niemcy reżyserami mordu w Jedwabnem

 – Ja nie mówię, że nie było grupy Polaków, którzy byli odpowiedzialni, ale należy pamiętać, że to Niemcy byli reżyserami całej zagłady. Oni ustawiali przeciwko sobie te nacje. Zabili Żydów używając do tego Żydów i Polaków – stwierdził polityk.

Morawiecki zaatakował też publikacje Jana Tomasza Grossa, w których zdaniem polityka liczba ofiar mordu w Jedwabnem jest zawyżona. Marszałek senior podkreślił też, że o prawdę historyczną należy walczyć w sposób zdecydowany.

 – Ja wiem, że spotykamy opór ze względów religijnych, że chodzi o spokój duszy, ale jak mamy się zachować skoro nas oskarżają. Do prawdy należy dążyć. Prawdy należy bronić – argumentuje Morawiecki. 

Wielu uważa, że Żydzi stanowczo sprzeciwiają się proponowanym przez Polskę ekshumacjom, gdyż obawiają się skutków ujawnienia przez biegłych nowych faktów. Nie zgadzają się na ekshumacje, choć kilka lat temu dali w tej sprawie zielone światło Niemcom. Nie wiadomo do końca, o co chodzi. Natomiast wykopanie z ziemi przełomowych dowodów mogłoby wykręcić globalną politykę o 180 stopni. Jeśli zatem polski rząd zdecyduje się przeprowadzić ekshumacje, Izrael prawdopodobnie zrobi wszystko, by to zablokować. 

Dominik Szczepanik

   źródło: newsweb.pl

Morawiecki rozpętał burzę! Na te słowa Izrael może odpowiedzieć siłą
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz