W USA narasta antysemityzm

Od chwili objęcia urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa, w USA coraz częściej dochodzi do przejawów antysemityzmu. Mnożą się pogróżki wobec żydowskich instytucji, sprofanowano także dwa żydowskie cmentarze.

Przewrócone kamienie nagrobne na żydowskim cmentarzu w Filadelfii (27.02.2017)

– Nie chodzi wcale o to, czy Donald Trump jest antysemitą, czy też nie, tylko o to, że jego zachowanie sprzyja wzrostowi antysemityzmu w USA – powiedział Alan Elsner z lewicowo-liberalnej organizacji żydowskiej J- Street na jej dorocznym zjeździe w Waszyngtonie w rozmowie z korespondentem Deutsche Welle w USA.

Sam Trump kategorycznie odrzuca wszelkie oskarżenia o antysemityzm i wskazuje na swoją córkę Ivankę, która przeszła na judaizm po poślubieniu Jareda Kushnera, ortodoksyjnego Żyda, który pracuje obecnie w Białym Domu jako doradca prezydenta Trumpa w sprawach związanych z Bliskim Wschodem i Izraelem.

Trump zbyt długo zwlekał

– Trump zbyt długo zwlekał z jednoznacznym potępieniem mnożących się przypadków antysemityzmu w USA – dodał Elsner. Podobnie argumentuje Jack Rosen, przewodniczący Amerykańskiego Kongresu Żydowskiego (AJCongress) z siedzibą w Nowym Jorku. – Wiele osób życzyłoby sobie, żeby prezydent szybciej znalazł nie budzące żadnych wątpliwości słowa na temat tych zajść i incydentów – powiedział Rosen.

W nocy z soboty na niedzielę (26.02.2017) nieznani sprawcy przewrócili ponad sto kamieni nagrobnych na żydowskim cmentarzu „Mount Carmel” w Filadelfii. Policji nie udało się na razie ustalić ich tożsamości. Wciąż nie udało się także wykryć sprawców zbezczeszczenia cmentarza w Saint Louis w stanie Missouri, do którego doszło dwa tygodnie temu.

Vize-Präsident Mike Pence hilft geschändeten jüdischen Friedhof in St. Louis zu reinigen (picture alliance/newscom/B. Greenblatt)

Wiceprezydent USA Mike Pence pomaga w uporządkowaniu sprofanowanego cmentarza w Filadelfii

Rabbin Deborah Waxman wyraziła ubolewanie z powodu sprofanowania żydowskiego cmentarza w Filadelfii, jej rodzinnym mieście. – Jesteśmy wszyscy wstrząśnięci i zaszokowani atakiem na naszą gminę – powiedziała. Niewykluczone, że ofiarą tego karygodnego czynu padły także nagrobki członków jej rodziny.

Obawy amerykańskich Żydów

W ciągu dwóch ubiegłych miesięcy władze amerykańskie odnotowały ponad 90 telefonów z pogróżkami dokonania zamachów bombowych na różne żydowskie instytucje. Coraz częściej w centrach miast pojawiają się graffiti z antysemickimi tekstami i rysunkami. Na uniwersytetach ugrupowania prawicowe agitują przeciwko żydowskim studentom.

Alan Elsner dostrzega związek między ożywieniem działalności ruchów skrajnie prawicowych w USA z prezydenturą Donalda Trumpa. – Ugrupowania o charakterze antysemickim poczuły się zmotywowane i zachęcone do wzmożenia aktywności wskutek polityki prezydenta Trumpa – twierdzi. Podobny wpływ na nie miało także mianowanie Stephena Bannona na stanowisko jego głównego doradcy. Bannon uchodzi w oczach amerykańskiej lewicy za populistycznego nacjonalistę. Jest właścicielem skrajnie prawicowego portalu internetowego „Breitbart”.

Czym jest „nowy fanatyzm” w USA

Amerykańska Liga Przeciwko Zniesławianiu (ADL), jedna z najstarszych i najbardziej wpływowych organizacji żydowskich na świecie, apeluje na Twitterze o silniejsze niż do tej pory zwalczanie przejawów „nowego fanatyzmu w USA”. Zarząd Ligi przeznaczył 10 tys. dolarów nagrody za pomoc w wykryciu i ujęciu sprawców sprofanowania cmentarza w Filadelfii.

Należy podkreślić, że mówiąc o „nowym fanatyzmie” działacze ADL mają na myśli nie tylko antysemityzm, ale także wszelkie przejawy rasizmu i ksenofobii we wszystkich stanach USA. Wspomniani wyżej Jack Rosen i Alan Elsner są przekonani, że zagrożeni są nie tylko Żydzi, ale także przedstawiciele innych mniejszości narodowych i religijnych, a wśród nich amerykańscy muzułmanie i migranci z państw Ameryki Łacińskiej.

Miodrag Soric / Andrzej Pawlak

  • Data 01.03.2017
  • Autor Miodrag Soric

http://www.dw.com/pl/w-usa-narasta-antysemityzm/a-37751053

   Talbot

za neon24.pl

W USA narasta antysemityzm
ocena 1 głosów 1
Udostępnij

Napisz co myślisz