Świat przeciera oczy. Ten kraj ŻĄDA przyjęcia do UE!

Liczba państw członkowskich Unii Europejskiej się pomniejsza. Tymczasem do Brukseli dobiegają niespodziewane… żądania ze stolicy, której o takie apele nikt by w tej chwili nie podejrzewał.

Światowa polityka nie jest w stanie zaskoczyć już chyba niczym. Ale i tak trudno powstrzymać się przed stwierdzeniem, że właśnie stało się coś, czego nie spodziewali się nawet najbardziej przebiegli europejscy dyplomatyczni weterani. 

Oto kraj, którego władze jeszcze kilka miesięcy temu deklarowały, że członkostwo w Unii Europejskiej nie jest mu do niczego potrzebne, teraz apeluje do UE o zatwierdzenie akcesji. 

Prezydent państwa, o którym mowa, zażądał od Brukseli, by „usunęła sztuczne przeszkody”, które uniemożliwiają jego krajowi przystąpienie do UE. Apel wystosował w wywiadzie dla dziennika „La Stampa” w dniu, gdy rozpoczął wizytę we Włoszech. Mowa oczywiście o Turcji i jej prezydencie Recep Tayyip Erdoganie.

Bruksela w ciągu ostatnich 2 lat mocno skonfliktowała się z Erdoganem. Zachodowi nie podobał się m.in. sposób, w jaki przywódca Turcji wprowadził zmiany ustrojowe w swoim kraju. Dodatkowo zarzucano Erdoganowi polityczne represje, a nawet zabijanie rękoma armii przedstawicieli opozycji. 

Tym bardziej obecne stanowisko tureckiego prezydenta jest niezrozumiałe. Reakcja Brukseli powinna być jedna, ale tak naprawdę trudno przewidzieć, jak zareagują unijni urzędnicy. 

Marcin Palion

Marcin Palion

   źródło: newsweb.pl

Świat przeciera oczy. Ten kraj ŻĄDA przyjęcia do UE!
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz