Ukraińcy zbierają się na granicy z Polską! „Nie cofniemy się”

Duża grupa Ukraińców mieszkających w przygranicznych miejscowościach ruszyła w kierunku przejścia granicznego z Polską. Jak deklarują, nie mają zamiaru się wycofać.

Na granicach polsko-ukraińskich trwają koszmarne utrudnienia. Kierowcy postoją dziś w korku znacznie dłużej, niż zwykle, choć i tak naturalnie trwa to godzinami. Wszystko za sprawą sporej grupy Ukraińców, którzy postanowili dać upust swoim emocjom.

Mieszkańcy rejonów Ukrainy, które graniczą z Polską, zablokowali dojazd do dwóch przejść granicznych w obwodzie lwowskim, Szeginie-Medyka oraz Rawa Ruska-Hrebenne. Zapowiadają się, że nie nie ruszą się stamtąd przez cały dzisiejszy dzień i nie wykluczają dalszej blokady w kolejnych dniach.

Kierowcy nadjeżdżający ze strony Polski są wściekli. Akcja rozpoczęła się około godziny 10 czasu polskiego. Jej uczestnicy chodzą po pasach dla pieszych na trasach dojazdowych do przejść granicznych, przepuszczając po jednym samochodzie co 15 minut – poinformowały media na zachodniej Ukrainie. Dodatkowo co jakiś czas zbierają się kolejne osoby.

Rozwścieczeni Ukraińcy żądają wstrzymania zmian, które zaostrzają od nowego roku regulacje celne na Ukrainie. Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące przewozu towarów przez granicę. Na czym polegają?

Otóż od teraz bez opłaty celnej można wwieźć na Ukrainę towary o wartości maksymalnej 500 euro, jednocześnie nieprzekraczające wagi 50 kilogramów. Dodatkowo przewożąca je osoba musi znajdować się za granicą przez ponad 24 godziny i nie przemieszczać się z Polski na Ukrainę częściej niż raz na 72 godziny.

Protesty nietrudno było przewidzieć. Te zmiany potężnie zagrażają interesom mieszkańców ukraińskich miejscowości przy granicy z Polską, których głównym źródłem dochodu jest przewóz tańszych towarów z Polski na Ukrainę.

   źródło: newsweb.pl

Ukraińcy zbierają się na granicy z Polską! „Nie cofniemy się”
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz