Szczęki opadły! Te słowa polskiego ministra przeraziły Niemców

Tak jasnego komunikatu ze strony Polski Niemcy nie mogli się spodziewać. A jednak! Jeszcze kilka lat temu tego typu wypowiedź polskiego ministra skierowana do Niemców nie miała prawa bytu. Dziś jest już inna rzeczywistość.

Ostatnie miesiące są w stosunkach polsko-niemieckich bardzo gorące. Rząd w Warszawie na poważnie angażuje się w temat reparacji wojennych, których nasz kraj ma zażądać od zachodnich sąsiadów, a polityka historyczna ma dla partii rządzącej coraz większe znaczenie.

Gdy Polska zaczęła sprzeciwiać się szkalowaniu naszego państwa i narodu na arenie międzynarodowej, natychmiast została wciągnięta w gigantyczny konflikt dyplomatyczny.

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o IPN, które Sejm przyjął w piątek, a teraz zajmie się nią senat, każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Ta ustawa nie podoba się części polityków izraelskich i – co naturalne – Niemcom, którzy od lat systematycznie ścierają z siebie hitlerowskie brudy, którymi chce się dziś obarczyć Polaków. Polaków, których na tej wojnie zginęło co najmniej 6 milionów.

W Berlinie znów myśleli (zapewne z przyzwyczajenia), że wystarczy, iż tupną nogą, a Polska natychmiast wycofa się z „kontrowersyjnej” ustawy. Nic bardziej mylnego. Ba! Polski wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki, odpowiedział na niemieckie pohukiwania w bardzo czytelny i bezpośredni sposób.

To co robimy to jeden z elementów polityki, która powinna być tworzona. Chciałbym, żeby to się także odbywało z udziałem opozycji. Mam przekonanie, że powinniśmy przyjąć projekt tej nowelizacji bo wystarczająco długo byliśmy chłopcem do bicia. Musimy ten proces rozpocząć – stwierdził Jaki. Tym samym rozwiał wszelkie nadzieje Niemców na uniknięcie moralnej i materialnej odpowiedzialności za potworne zbrodnie z lat 1939-1945.

Niemcom były na rękę lata rządów Platformy Obywatelskiej i ugrupowań pokrewnych, które „dla dobra wzajemnych stosunków” zrzekały się w imieniu Polski wszelkich roszczeń wobec Niemiec. Dlatego nie chciano dopuścić do rządów ugrupowań narodowo-konserwatywnych. Niestety dla nich wszystkich – wygrało PiS i cieszy się dziś blisko 50-procentowym poparciem. Ale ludzie Berlina w Polsce zostali. Główne partie opozycyjne skutecznie przekonują dziś zachód, że w naszym kraju odradza się faszyzm, a rząd i jego wyborcy cierpią na germanofobię. Bardzo ciekawe, skąd taka „choroba” mogła się w Polakach wziąć. Przecież zachodni sąsiedzi nigdy nic złego nam nie zrobili, prawda?

Marcin Palion

Marcin Palion

   źródło: newsweb.pl

Szczęki opadły! Te słowa polskiego ministra przeraziły Niemców
ocena 1 głosów 1
Udostępnij

Napisz co myślisz