SKANDAL! Nowa ustawa na Ukrainie: Polska OKUPANTEM!

Polacy żyją konfliktem z Izraelem, tymczasem na Ukrainie dochodzi do równie skandalicznych działań. Wszystko wskazuje na to, że to początek nowego, nieznanego w XXI wieku, konfliktu z naszym wschodnim sąsiadem.

Dosłownie ze wszystkich stron świata dochodzą głosy oburzenia nową ustawą o IPN. A przecież nie ma w niej ani słowa nieprawdy. Polska chce tylko walczyć z kłamliwą narracją prawdziwych winowajców zbrodni z czasów II wojny światowej, którzy coraz częściej zarzucają nam współudział w holokauście, a niemieckie obozy koncentracyjne nazywają polskimi.

Oczywiste było, że sporo do powiedzenia będą mieli Izraelczycy. Równie łatwo było przewidzieć reakcję Niemców, ale Ukraińcy? Tamtejsi nacjonaliści, część polityków i publicystów, uznała, że polska ustawa jest wymierzona… w Ukraińców mieszkających w Polsce.

Kijów postanawia odpowiedzieć w sposób bardzo agresywny – uznając Polskę za okupanta zachodniej Ukrainy. Ukraińcom chodzi o to, że ustawa o IPN, gdyby podobną wprowadzić u nich, umożliwiałaby wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów – tłumaczy stanowisko Kijowa skrajnie antyrządowy portal naTemat.pl, którego założycielem jest Tomasz Lis.

„Skandaliczna, głupia, chora” – tak polska ustawa jest nazywana w ukraińskich komentarzach. – Całkowicie absurdalna i ma absolutnie antyukraińską treść i charakter. Doprowadzi ona do poważnego zaostrzenia stosunków polsko-ukraińskich – tak szybko ocenił ją Swiatosław Szeremeta, sekretarz ukraińskiej komisji międzyresortowej ds. upamiętnień, który kilka miesięcy temu nie został wpuszczony do Polski.

To właśnie on stwierdził, że parlament w Kijowie ma teraz obowiązek podjąć decyzję o uznaniu polskiej okupacji Zachodniej Ukrainy oraz o uznaniu „polskich zbrodni dokonanych na Ukraińcach w XX wieku”. Mówił też o odpowiedzialności karnej za zaprzeczanie tym zbrodniom. Zamknięcie dla niego drzwi do Polski wywołało ogromne oburzenie, stąd zapewne ukraiński rząd nie pozostanie głuchy na jego apele. Na taki pretekst Ukraińcy czekają od lat.

Oblicze konfliktu bez wątpienia będzie bardzo ostre, gdyż poglądy obu narodów są kompletnie sprzeczne. Gdy strona polska zapewnia, że nie ma zgody i miejsca na banderowską ideologię, nacjonalistyczna ukraińska partia Swoboda odpowiada: To zaprzeczenie praw Ukraińców do własnego państwa i godności! Ugrupowanie to cieszy się coraz większą popularnością.

   źródło: newsweb.pl

SKANDAL! Nowa ustawa na Ukrainie: Polska OKUPANTEM!
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz