Arabia Saudyjska: kobieta na czele największej grupy bankowej

Agencja Bloomberg podała, że na czele największej grupy bankowej na Bliskim Wschodzie stanie Mona Al-Tawil, doświadczona finansistka. To kolejny krok w poszerzaniu praw kobiet, zaraz po nominacji Aarah al-Suhaimi na przewodniczącą saudyjskiej giełdy.

Mona al-Tawil będzie kierowała Emirates NBD Capital, największą grupą bankową na Bliskim Wschodzie. Przedtem na szefowe oddziałów największych banków w Arabii Saudyjskiej, czyli Citi i Samba Financial, również wybrano kobiety.

Królestwo wysyła jednoznaczny sygnał do kobiet, że otwiera przed nimi drzwi do kariery w sektorze finansowym. Al-Tawil szefowała wcześniej oddziałowi HSBC. Zajmowała się kredytami dla firm i bankowością międzynarodową. Jej plany na najbliższe miesiące przede wszystkim zakładają sprzedaż aktywów państwowego koncernu naftowego Aramco.

Od września zeszłego roku decyzją króla Salmana kobiety mogą prowadzić samochody. To otworzyło dla nich również stanowiska pracy jako kierowców. Firmy komunikacyjne Uber i Careem z początkiem roku zadeklarowały, że będą zatrudniać kobiety i zainwestowały w dedykowane im warsztaty i szkolenia. Przedstawiciele Careem twierdzą, że zainteresowanie Saudyjek jest ogromne (przypomnijmy, bezrobocie kobiet sięga w Arabii Saudyjskiej 33 proc.). Docelowo firma planuje zatrudnić ich około 10 tysięcy.

W czerwcu 2018 zniesiony zostanie absurdalne obwarowania dotyczące przyzwolenia na jazdę motocyklem, i quadem czyli obecność męża lub ojca, strój zakrywający całe ciało oraz wymóg, iż celem jazdy może być jedynie rozrywka. Zniesiono też zakaz prowadzenia ciężarówek. Zapowiedziano, że powstaną specjalne żeńskie zespoły ratownicze niosące pomoc ofiarom wypadków. Kobietom ma zostać też umożliwiona praca w inspekcjach i służbach drogowych.

12 stycznia 2018 po raz pierwszy kobiety mogły obejrzeć mecz na żywo na stadionie.

– W jednym z najbardziej represyjnych i patriarchalnych krajów na świecie, Arabii Saudyjskiej kobiety otrzymują kierownicze stanowiska w sektorze bankowym. W Polsce bankami kierują mężczyźni, a rząd dąży do umacniania tradycyjnych ról płciowych – skomentował najnowsze doniesienia zza granicy Piotr Szumlewicz.

Źródło: Portal STRAJK

   za: alexjones.pl

Arabia Saudyjska: kobieta na czele największej grupy bankowej
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz