Składka.Polski podatnik zapłaci za Polaków na wyspach.

UE zapłaci za obcokrajowców pozostających w Wielkiej Brytanii po Brexicie – ale nalegają, że w zamian UK musi zgodzić się na otwarcie granic do 2021 roku.

W nowym planie zaproponowanym przez negocjatora Parlamentu Europejskiego Guya Verhofstadta szefowie UE zgodzili się aby podatnicy z krajów Unijnych zapłacili 230 milionów funtów za rachunki brytyjskiego MSW, aby zabezpieczyć prawa imigrantów do pozostania na wyspach.

Źródła podały, że była to próba UE, nadania sobie wyższości moralnej w trwających rozmowach Brexit – i mogłaby zaproponować sfinansowanie planu z budżetu UE.

Theresa May już wcześniej potwierdziła, że ​​3,6 mln obywateli UE, którzy obecnie mieszkają w Wielkiej Brytanii, będzie mogło uzyskać „status osoby osiedlonej” i żyć tu na zawsze – ale UE chce, aby proces ten był bezpłatny.

I każdy obywatel UE mieszkający w Wielkiej Brytanii będzie mógł ściągnąć swoją rodzinę – jeśli tylko przyjadą przed datą przejścia, która jeszcze nie została rozstrzygnięta. 

Eksperci przewidują wzrost migracji, ponieważ dziesiątki tysięcy osób chce skorzystać z oferty premier.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oświadczyło, że pobierze opłatę w wysokości 72 funtów za proces ustalenia „statusu osoby osiedlonej”. Aplikanci będą musieli udowodnić, że są w UK od co najmniej pięciu lat i przejść test kryminalny. Tą sumę chcę Bruksela wsiąść od podatników z UE zapłacić za Polaków i emigrantów na wyspach.

Pani May chce dwuletniego okresu wdrażania na warunkach członkostwa, w ramach którego obywatele UE będą mogli kontynuować przeprowadzkę do Wielkiej Brytanii.

Rząd chce jednak, aby jego oferta stałego pobytu była dostępna tylko dla Europejczyków mieszkających już w Wielkiej Brytanii, aby mogli ubiegać się o niego jedynie do dnia Brexitu.UE twierdzi, że postulat ten jest nie do zaakceptowania i podkreśla, że ​​prawo to przysługuje każdemu, kto jest obecny w Wielkiej Brytanii do końca okresu przejściowego.

Przemawiając w Parlamencie Europejskim, negocjator Brexit Guy Verhofstadt powiedział, że okres przejściowy będzie oznaczać „kontynuację członkostwa bez możliwości decydowania” w sprawie zasad.Dodał: „Oznacza to, że na przykład nowy system, który zostanie wprowadzony dla obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, będzie stosowany dopiero po zawarciu umowy o wycofaniu i po okresie przejściowym”.

Wytyczne UE w sprawie okresu przejściowego, opublikowane wcześniej w tym miesiącu, wywołały oburzenie eurosceptyków, którzy oskarżyli Brukselę o grę nie fair w sprawie imigracji.Umowa uzgodniona między panią May i panem Junckerem w grudniu, wyznaczyła na marzec 2019 r. ostateczny termin składania wniosków o pobyt.

Konrad W

   za polskie-echo.com

Składka.Polski podatnik zapłaci za Polaków na wyspach.
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz