Ostro na linii Rumunia-Węgry! Premier Rumunii powiedział to w tv NA ŻYWO! ” Będą wisieć ci, którzy….

Stosunku węgiersko-rumuńskie nie należą do najlepszych w ostatnim czasie. Teraz jeszcze bardziej zaostrzyła je wypowiedź rumuńskiego premiera, który w bardzo ostrych słowach zaatakował Seklerów, czyli mniejszość etniczną zamieszkującą wschodnią część Siedmiogrodu. Na kontrowersyjny słowa szybko zareagowała węgierska dyplomacja! “Ta wypowiedź przypomina barbarzyńskie okresy XX wieku” – czytamy w specjalnym oświadczeniu węgierskiego MSZ.

 

“Jeżeli flagi seklerskie zostaną wywieszone na instytucjach w Seklerszczyźnie (w Rumunii), to będą wisieli również ci, którzy te flagi powiesili” – powiedział rumuński premier Mihai Tudose na antenie telewizji Realitatea TV. Szef rządu podkreślił, że rumuńskie władze nie zgodzą się na autonomię Seklerów.

Na słowa rumuńskiego przywódcy odpowiedział minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Węgierski polityk stwierdził, że wypowiedź Tudose, w której “wspólnocie narodowej i jej przedstawicielom grozi praktycznie egzekucją, jest nie do przyjęcia i nie jest zgodna z wartościami europejskimi i XXI wiekiem”. Szef węgierskiej dyplomacji wezwał do siebie wezwał ambasadora Rumunii i zakomunikował, by rumuński premier przeprosił wszystkich Węgrów mieszkających w Rumunii.

Specjalne oświadczenie wydała również rządząca na Węgrzech partia Fidesz. “Wypowiedź premiera Rumunii w kwestii węgierskich dążeń autonomicznych jest niewybaczalna i nie do przyjęcia i przypomina najciemniejsze, barbarzyńskie okresy XX wieku, świadczy także o agresji, jaka jest niedopuszczalna ze strony premiera kraju uważającego się za europejski” – napisali przedstawiciele partii.

   za wrealu24.pl

Ostro na linii Rumunia-Węgry! Premier Rumunii powiedział to w tv NA ŻYWO! ” Będą wisieć ci, którzy….
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz