Kalifornia przestaje ścigać palaczy marihuany

Od 1 stycznia Kalifornijczycy mogą legalnie kupować i spożywać konopie indyjskie. To efekt wieloletnich działań organizacji zajmujących się polityką narkotykową. W ubiegły roku mieszkańcy opowiedzieli się za legalizacją w referendum.

 

Zmiany, które wchodzą dzisiaj w życie w najludniejszym stanie USA, są kontynuacją normalizacji polityki narkotykowej. Ruchy społeczne i badacze społeczni od wielu lat apelują o zaprzestanie karania konsumentów substancji psychoaktywnych i zastąpienie kryminalizacji zjawiska polityką kontroli i redukcji szkód.

W 2016 roku, wraz z głosowaniem na kandydatów do Białego Domu, w Kalifornii odbyło się referendum w sprawie legalizacji rekreacyjnego spożycia marihuany i ustanowienia legalnego rynku, na zasadach wyznaczonych przez ustawodawcę. Proces zakończył się wraz z 2017 rokiem. Od dziś każdy mieszkaniec Kalifornii może uprawiać do sześciu krzaczków konopi i posiadać na własny użytek do jednej uncji (29 gr) narkotyku.

Marihuanę będzie można nabyć również legalnie w sklepach, które uzyskały limitowaną liczbę koncesji na prowadzenie tego typu działalności gospodarczej. Na razie handel będzie organizowany przez 90 podmiotów, w większości zlokalizowanych  w okolicach San Diego, Santa Cruz i Palm Springs.

Od 1996 roku na terenie stanu można było nabywać konopie indyjskie w celach medycznych. Takie regulacje obowiązują w 29 z 50 stanów USA. Legalizacja obrotu i hodowli została wprowadzona, poza Kalifornią, w Kolorado, Massachusetts i stanie Waszyngton.

Źródło: Portal STRAJK

   za: alexjones.pl

Kalifornia przestaje ścigać palaczy marihuany
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz