Sylwester i kult Janusa nie dla chrześcijan.

Jest to uaktualnienie na dzień dzisiejszy tj 31.12.2017  rozważań nt “czy chrześcijanin może iść na tzw Sylwestra”?

Po pierwsze nie jest istotne moje zdanie, a źródła tych świąt.

Jakie źródło ma ten przełom 31 grudnia na 1 stycznia?

„Grecka wróżka – Sybilla przepowiedziała, że w roku 1000 nastąpi koniec świata. Zagłady dokonać mia uwięziony w lochach Watykanu smok Lewiatan. Według ludowych opowieści w roku 317 bestię pokona i ujarzmi papież Sylwester I. Sybilla twierdziła, że potwór wybudzi się z wielowiekowego snu właśnie w nocy z 999 na 1000 rok i zniszczy istniejącą cywilizację.

Gdy zbliża się przepowiadany czas spełnienia wróżby, w Watykanie urzędował papież Sylwester II. Nie tylko ludność Rzymu, ale i ca ej Europy w napięciu, strachu i przerażeniu oczekiwała nadejścia pamiętnej nocy. W społeczeństwie zrodzi o się logiczne skojarzenie, że skoro Sylwester I uwięzi smoka, to Sylwester II będzie tym, który go uwolni. Zatrwożeni ludzie oczekiwali na zagładę. Niektórzy chowali się w domach, inni modlili się, a jeszcze inni odprawiali religijne pokuty.

Wybiła północ. Lewiatan się nie pojawił, a świat nadal istniał. Szczęśliwi i uradowani ludzie wybiegli na ulice miast, by świętować kolejny Nowy Rok. Rozpacz zamieniła się w bezgraniczną euforię, której towarzyszyły śpiewy, tańce i strumienie wina. Wówczas po raz pierwszy papież udzielił błogosławieństwa „Urbi et Orbi – Miastu i Światu”. Nazwy wszystkich zabaw i balów, odbywających się na przełomie grudnia i stycznia, pochodzą od imienia tego papieża.

W taki oto sposób narodziła się tradycja radosnego i hucznego witania Nowego Roku. Również od tego momentu, każdego roku papież błogosławi całemu Światu.”

źródło: http://www.sylwestrowanoc.pl/ciekawostki/historia-nocy-sylwestrowej-8.htm

Jak widzimy tradycja ta rozpoczęła się w roku 999, czyli odwrócone 666. Tutaj sprawdzałaby się adwentystyczna interpretacja apokalipsy gdzie bestią byłoby papiestwo – 666

“Od II w. p.n.e. 1 stycznia wyznaczał początek rzymskiego roku urzędniczego, a od reform wprowadzonych przez Juliusza Cezara w 45 r. p.n.e. także roku prywatnego. 1 stycznia obchodzono wtedy święto Janusa. Miało ono huczny, żywiołowy i erotyczny charakter, dlatego też chrześcijanie z Galii i Hiszpanii obwołali ten dzień czasem postu i pokuty za związane z nim przewinienia i rozpustę. Reputację dnia podtrzymywało paryskie, plebejskie „święto szalonych” celebrowane w średniowieczu. Od V do VIII w. 1 stycznia był świętowany przez Kościół jako oktawa Bożego Narodzenia. W wieku VI pojawiła się judaizująca nazwa święta: Obrzezanie Pańskie, która przyjęła się szerzej w IX w. Od 1510 r. 1 stycznia jest dniem Nowego Roku w Cesarstwie Niemieckim, we Francji od 1580 r., a od 1630 r. w Polsce (za panowania Zygmunta III Wazy), w Rosji od 1700 r., w Anglii dopiero od 1790 r. za panowania Jerzego III (por. Stomma 1981: 49-50).”

Jeśli ktoś taki jak wódz odstępczego kościoła, czyli  papież,  błogosławi światu i to od tej instytucji pochodzi owo święto, to należałoby się głęboko zastanowić nad świętowaniem w tych dniach.

Tego właśnie dokonuje w tym wpisie.

Po pierwsze, jeśli czujesz się naśladowcą Jezusa, to czy powinieneś świętować watykańskie święto? Czy Jezus świętował Nowy Rok?

Inną kwestią jest „moc” życzeń o północy. Powiem Wam szczerze, że wolałbym usłyszeć kilka błogosławieństw w ciągu roku od oddanych Bogu ludzi na tym blogu, a moich przyjaciół już, braci i sióstr, aniżeli mieć zapchaną skrzynkę smsową z życzeniami od ludzi z tego świata, tudzież życzenia na jakimś balu od pijanych  Jestem pragmatykiem. Jak dla mnie, to co robię musi mieć sens i sprawdzać się w rzeczywistości. Modlitwy i błogosławieństwa od naśladowców Jezusa, mają dla mnie uzasadnienie praktyczne.

Życzenia noworoczne nie mają dla mnie żadnych wartości. Są jedynie pogańskim życzeniem.

Moc bąbelków.

Jeszcze z 20 lat temu śmiałem się z tego dnia, ponieważ wszyscy umawiają się, że akurat tego dnia muszą się opić. Folgują sobie nie tylko z alkoholem ale i z moralnością.

Dochodzi do tego bezmyślne mieszanie szampana z wódką, winem i zatrucie gwarantowane. Efekt? Jeśli ktoś nie zaliczy rozmów z tygrysem, tudzież tzw pawia, to na drugi dzień jego pierwsze słowa będą brzmieć tuz po obudzeniu  mniej więcej tak: „oh..moja głowa”.

Niech moc alkoholu nie będzie z wami.

Zabawy sylwestrowe w Polsce rozpoczęły się dopiero w XIX wieku. Tak więc jak młoda jest to tradycja. Odbywały się one głównie w pałacach i bogatych domach miejskich. Podczas zabawy sylwestrowej wylewano wosk, wypowiadano różnorodne zaklęcia- czyniono to po to, by dowiedzieć się co przyniesie nadchodzący rok.

Janus – upadły anioł.

Janus był “bogiem” symbolizującym kult światła i słońca. Był bogiem wszystkiego co ma początek. Głównym świętem Janusa był pierwszy dzień roku, kiedy to składano sobie życzenia.

.

“Odkąd wprowadzono kalendarz dwunasto miesięczny Janus czuwał nad początkiem roku. Od niego pochodzi nazwa miesiąca stycznia (Ianuarius) jako pierwszego miesiąca po przesileniu zimowym. W pierwszym dniu nowego roku Rzymianie hucznie świętowali”

www.imperiumromanum.edu.pl/religia/bogowie-starozytnego-rzymu/spis-bogow-rzymskich/janus/

Janus był przedstawiany jako bóstwo o dwu twarzach: młodzieńca i starca. Być może od Janusa pochodzi słowiański Światowid.

janus

Był on także ojcem drzwi i bram.

lukjanusa

Podwójny łuk Janusa w Rzymie. Rycina.

Reasumując, świętowanie Nowego Roku poprzez zabawę i składanie życzeń jest oddaniem hołdu upadłemu aniołowi jakim jest Janus i winniśmy o tym powiedzieć naszym braciom i siostrom z kościołów nieświadomym tego niebiblijnego i pogańskiego święta.

Jak biblia zapatruje się na takie święta?

2 Koryntain 6

14 Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo5. Cóż bowiem na wspólnego sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo cóż ma wspólnego światło z ciemnością?15 Albo jakaż jest wspólnota Chrystusa z Beliarem lub wierzącego z niewiernym? 16 Co wreszcie łączy świątynię Boga z bożkami? Bo my jesteśmy świątynią Boga żywego – według tego, co mówi Bóg:6
Zamieszkam z nimi i będę chodził wśród nich,
i będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem.
17 Przeto wyjdźcie spośród nich
i odłączcie się od nich, mówi Pan,
i nie tykajcie tego, co nieczyste,
a Ja was przyjmę
18 i będę wam Ojcem,
a wy będziecie moimi synami i córkami –
mówi Pan wszechmogący.’

Oczywiście zapewne niewielka część czytelników tego bloga pójdzie na tzw Sylwestra mającego źródło w katolicyzmie. No cóż, mamy wolną wolę:

 Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść.” 1 Kor 6.

Jeszcze z jednego powodu nie będę świętował Sylwestra. Nowy Rok Boży zaczyna się 1 dnia Nisan, który zawsze wypada wczesna wiosną!! Nawet Żydzi zostali okłamani poniewaz Nowy Rok obchodzą wtedy kiedy świętowano go w Babilonie podczas niewoli czyli we wrześniu. Nazwali to święto Rosz Haszana. Juz dawno temu zastanawiałem się dlaczego jeden z miesięcy nazywa się Tammuz? Jak biblijny przeciwnik Boga i starożytnego Izraela.

“A siedemdziesięciu mężów spośród starszych domu izraelskiego z Jaazaniaszem, synem Szafana, stojącym wśród nich, stało przed nimi, a każdy miał w ręku kadzielnicę. Woń dymu kadzidlanego unosiła się w górę. (12) I rzekł do mnie: Synu człowieczy! Czy widziałeś, co robią starsi domu izraelskiego w ciemności, każdy w swoim pokoju z obrazami? Mówią bowiem: Pan nas nie widzi, Pan opuścił kraj. (13) I rzekł do mnie: Zobaczysz jeszcze większe obrzydliwości, które oni popełniają. (14) I zaprowadził mnie do wejścia północnej bramy świątyni Pana; a oto siedziały tam kobiety, które opłakiwały Tammuza. (15) Wtedy rzekł do mnie: Czy widziałeś to, synu człowieczy? Ujrzysz jeszcze większe obrzydliwości niż te. (16) I zaprowadził mnie na wewnętrzny dziedziniec świątyni Pana. A siedemdziesięciu mężów spośród starszych domu izraelskiego z Jaazaniaszem, synem Szafana, stojącym wśród nich, stało przed nimi, a każdy miał w ręku kadzielnicę. Woń dymu kadzidlanego unosiła się w górę. (12) I rzekł do mnie: Synu człowieczy! Czy widziałeś, co robią starsi domu izraelskiego w ciemności, każdy w swoim pokoju z obrazami? Mówią bowiem: Pan nas nie widzi, Pan opuścił kraj. (13) I rzekł do mnie: Zobaczysz jeszcze większe obrzydliwości, które oni popełniają. (14) I zaprowadził mnie do wejścia północnej bramy świątyni Pana; a oto siedziały tam kobiety, które opłakiwały Tammuza. (15) Wtedy rzekł do mnie: Czy widziałeś to, synu człowieczy? Ujrzysz jeszcze większe obrzydliwości niż te. (16) I zaprowadził mnie na wewnętrzny dziedziniec świątyni Pana. A oto u wejścia do przybytku Pana, między przedsionkiem a ołtarzem, było około dwudziestu pięciu mężów; ci, tyłem zwróceni do przybytku Pana, a twarzą ku wschodowi, zwróceni ku wschodowi oddawali pokłon słońcu.”

Dzisiaj również oddaje się cześć słońcu świętując Sunday – niedzielę – oraz hostti symbolizującej slońce:

Na koniec. Czy wyobrażacie sobie Jezusa idącego na Sylwestra i ślącego życzenia tak jak robiono to w pogańskim Rzymie?

Każdy, kto jest przyjacielem świata, jest nieprzyjacielem Boga!

Nie są to moje słowa..

Nawet ateiści świętują  święto wywodzące się z kościoła Rzymu.

Tak więc świętowanie Sylwestra zwłaszcza dla chrześcijan powinno być grzechem. Powinno być czymś, czym powinniśmy się brzydzić.

Boże narodzenie, sylwester, zielone świątki to są święta pogańskie, a więc nieBoże, bezBożne.

Bóg ustanowił swoje święta i nigdy ich nie zmienił!!!!!

   za detektywprawdy.pl

Sylwester i kult Janusa nie dla chrześcijan.
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz