Nowe miasta na mapie Polski! Pięć z nich miało już status…

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 1 stycznia 2018 roku w Polsce przybędzie siedem kolejnych miast. Tym samym od nowego roku w Polsce będzie istnieć już 930 miast! Pecha mają mieszkańcy Chełmca, którzy na zmianę statusu miejscowości muszą poczekać jeszcze rok.

 

Rozporządzenie Rady Ministrów zakłada, że z dniem 1 stycznia status miasta zyskają: Józefów nad Wisłą – w gminie Józefów nad Wisłą, w powiecie opolskim, w województwie lubelskim; Otyń – w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim; Sanniki – w gminie Sanniki, w powiecie gostynińskim, w województwie mazowieckim; Tułowice – w gminie Tułowice, w powiecie opolskim, w województwie opolskim; Wiślica – w gminie Wiślica, w powiecie buskim, w województwie świętokrzyskim; Łagów – w gminie Łagów, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim; Radoszyce – w gminie Radoszyce, w powiecie koneckim, w województwie świętokrzyskim.

Co ciekawe, pięć z siedmiu miast było już formalnie miastami w przeszłości. Józefów nad Wisłą posiadał prawa miejskie w latach 1687 – 1868 r. Otyń był miastem w latach 1329-1945. Łagów posiadał prawa miejskie w latach 1375-1869, a także Radoszyce (1370-1870). W Wiślicy prawa miejskie zostały nadane przed 1326 r. – miejscowość utraciła je po powstaniu styczniowym w roku 1869.

Według danych GUS, w 2017 roku istniały w Polsce 923 miasta. Były to 302 gminy miejskie oraz 621 miast położonych w gminach miejsko-wiejskich.

za: niezalezna.pl

   za wrealu24.pl

Nowe miasta na mapie Polski! Pięć z nich miało już status…
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz