Osiem milionów dzieci na obszarach z nielegalnym poziomem zanieczyszczenia powietrza

Ponad osiem milionów dzieci mieszka na obszarach Wielkiej Brytanii z nielegalnym poziomem zanieczyszczenia powietrza, sugerują dane.

Około 8,3 miliona osób w wieku poniżej 18 lat mieszka na terenach władz lokalnych, gdzie poziom szkodliwego dwutlenku azotu w powietrzu przekroczył prawne limity w 2015 r., jak wynika z analizy danych Biblioteki Izby Gmin, przeprowadzonej przez Partię Pracy. Około 3/5 (61 procent) młodych ludzi mieszkało na obszarach w Wielkiej Brytanii, gdzie w 2015 r. przekroczono normy zanieczyszczeń, wynika z szacunków. Analiza sugeruje, że w 2015 r. na obszarach Wielkiej Brytanii z nielegalnie zanieczyszczonym powietrzem mieszkało 2,5 miliona osób poniżej piątego roku życia, co stanowi 63 procent wszystkich dzieci w tej grupie wiekowej.

Wszystkie dzieci w Londynie borykają się z za wysokim poziomem zanieczyszczeń, ponieważ limity jakości powietrza zostały przekroczone we wszystkich gminach stolicy. Poza Londynem najbardziej dotkniętym regionem był Yorkshire i Humber, gdzie około 83 procent młodych ludzi żyło na obszarach bardzo zanieczyszczonych, a następnie na północnym wschodzie, północnym zachodzie i West Midlands.

Ministrowie ujawnili zlecone przez sąd plany dotrzymania unijnych limitów dwutlenku azotu, którego znaczna część pochodzi z transportu drogowego, a szczególnie pojazdów z dieselem, w lipcu po długotrwałej bitwie z organizacją charytatywną ClientEarth. Rząd został zobowiązany do opracowania najnowszych planów dotyczących zanieczyszczenia powietrza po tym, jak sądy orzekły, że poprzednie propozycje były niewystarczające, aby spełnić unijne ograniczenia zanieczyszczenia, które Wielka Brytania naruszyła, od kiedy przepisy weszły w życie w 2010 roku.

Jednak oficjalne dane szacunkowe sugerują, że przestrzeganie poziomów dotyczących dwutlenku azotu nie zostanie osiągnięte do 2026 r.

 

Zanieczyszczenie powietrza powoduje około 40 000 przedwczesnych zgonów rocznie w Wielkiej Brytanii i wiąże się z problemami zdrowotnymi od chorób wieku dziecięcego po choroby serca, a nawet demencję. Uważa się również, że ma wpływ na rozwój dzieci.

Rzecznik Departamentu Środowiska (Defra) powiedział: „Problem zanieczyszczenia powietrza znacznie się zmniejszył od 2010 r., ale zdajemy sobie sprawę, że jest więcej do zrobienia, dlatego opracowaliśmy plan na 3,5 miliarda funtów, aby poprawić jakość powietrza i zmniejszyć szkodliwe emisje.

„Kończymy również sprzedaż konwencjonalnych nowych samochodów z silnikami diesla i benzynowymi i furgonetkami do roku 2040, a w przyszłym roku opublikujemy kompleksową strategię czystego powietrza, która określi dalsze kroki w walce z zanieczyszczeniem powietrza”.

Katarzyna Cz

   za polskie-echo.com

Osiem milionów dzieci na obszarach z nielegalnym poziomem zanieczyszczenia powietrza
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz