Polacy wreszcie dostaną podwyżki! Nie wszyscy pracodawcy będą zadowoleni…

Jak poinformowała minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska od nowego roku płaca minimalna wzrośnie o 100 złotych i wyniesie 2 tysiące 100 złotych! Ponadto wzrośnie stawka godzinowa i będzie wynosić 13 złotych 70 groszy. Ponadto wzrosną także inne świadczenia.

 

Minister Rafalska przypomniała, że w Polsce coraz lepiej funkcjonuje rynek pracowniczy. Warunki zatrudnienia są coraz bardziej stabilne a wynagrodzenie nierzadko jest większe niż wymagane minimum. Są jednak regiony, gdzie wysokie bezrobocie ogranicza takie możliwości.

Kwestię dotyczącą płacy minimalnej reguluje Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Należy podkreślić, że przepisy dotyczą tylko i wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej wzrosną też inne dodatki – m.in. odprawa przy zwolnieniu grupowym, dodatek za pracę w porze nocnej czy wynagrodzenie za czas przestoju.

Z podwyżki nie wszyscy są jednak zadowoleni. O ile pracownik otrzyma więcej, o tyle pracodawca będzie zobowiązany wydać więcej. Wynika z tego, że koszt zatrudnienia pracownika w 2018 roku zwiększy się o około 120 zł.

   za wrealu24.pl

Polacy wreszcie dostaną podwyżki! Nie wszyscy pracodawcy będą zadowoleni…
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz