Prywatny prom kosmiczny Dream Chaser wykonał poprawny lot testowy

Cztery lata po swoim pierwszym locie testowym, zakończonym niepowodzeniem, firma Sierra Nevada Corporation (SNC) ogłosiła, że ich prom kosmiczny, zwany Dream Chaser, bezpiecznie wylądował po spadku swobodnym z wysokości prawie 4 km. To kolejny krok naprzód w kierunku prywatyzacji lotów kosmicznych.

Próbę przeprowadzono 11 listopada bieżącego roku. Helikopter Columbia Helicopters 234-UT Chinook wzniósł na wysokość 3800 metrów model testowy wahadłowca Dream Chaser. Statek przez minutę wykonywał spadek swobodny, po czym samodzielnie wylądował na lotnisku w Edward Air Force Base w Kaliforni. Najnowsze osiągnięcie to spory postęp, ponieważ poprzedni test, który miał miejsce w październiku 2013 roku, zakończył się porażką, po tym jak statek rozbił się w wyniku awarii podwozia.

Dream Chaser to pojazd wielokrotnego użytku, zaprojektowany pod kątem świadczenia usług transportowych na niską orbitę Ziemi. To aktualnie jedyny komercyjny statek kosmiczny, który mógłby przewozić ludzi i korzystać z lądowisk dla zwykłych samolotów. Docelowo ma być w stanie wynieść na orbitę 5,5 tysiąca kg ładunku i powrócić z prawie 2 tysiącami kg.

Pierwszy lot orbitalny Dream Chasera zaplanowano na 2020 rok, gdy statek wykona 6 misji transportowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Loty będą realizowane w ramach programu NASA Commercial Resupply Services (przyznawanie kontraktów zaopatrzeniowych prywatnym firmom), którego beneficjentami są również firmy SpaceX oraz Orbital ATK.

Źródło: zmianynaziemi.pl

   za: alexjones.pl

Prywatny prom kosmiczny Dream Chaser wykonał poprawny lot testowy
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz