Nadchodzi globalny kataklizm! Ludzie w panice. To nieuniknione

Niepokojące informacje dochodzą do nas z Islandii. Jak informują tamtejsze media – budzi się jeden z największych wulkanów, który był w uśpieniu przez 290 lat! Sejsmolodzy ostrzegają, że sytuacja jest mało optymistyczna. Co gorsza, swoją aktywność zwiększyły trzy inne wulkany!

islandia wulkan photo
zdjęcie Banco de Imágenes Geológicas

Wulkan Öræfajökull znajduje się na południowym wschodzie Islandii. Co ciekawe, jest to najwyższy szczyt Islandii – jego najwyższy punkt nosi nazwę Hvannadalshnúkur (2 110 m). Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce 290 lat temu – w 1727 roku. Wiadomo też, że wulkan wybuchł w 1362 roku. To jedyne dwa odnotowane wybuchy islandzkiego wulkanu.

Najwyraźniej zaczyna się budzić. W pobliżu odczuwalne są wstrząsy ziemi i inne rodzaje aktywności sejsmicznej. Spod pokrywy lodowej spływa woda, czuć siarkę – mówił Reynir Bödvarsson w rozmowie ze szwedzką telewizją SVT Nyheter. Sejsmolodzy mówią o ogromnym zagrożeniu i tragicznych skutkach po ewentualnej erupcji. To niepokojące informacje. Wulkan Öraefajökull jest niebezpieczny, a wokół niego żyje wielu ludzi. Kilka wsi leży wprost na jego zboczach – dodał Bödvarsson, sejsmolog z uniwersytetu w Uppsali.

Jak informują sejsmolodzy, Öræfajökull  nie jest jedynym wulkanem, który grozi wybuchem. W ostatnim czasie zaobserwowano wzmożoną aktywność wulkanu Bardarbunga, Katla, Hekla i Grimsvot.

   za wrealu24.pl

Nadchodzi globalny kataklizm! Ludzie w panice. To nieuniknione
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz