Rosyjskie czołgi przekroczyły granicę Ukrainy: Poroszenko zwołuje gabinet wojenny. Niepokojące doniesienia z Ługańska

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zwołał posiedzenie gabinetu wojennego. To odpowiedź na zaostrzenie konfliktu na wschodzie kraju. Prorosyjscy separatyści zostali wsparci przez rosyjskie wojska, które miały nielegalnie przekroczyć granicę. OBWE zauważyła na miejscu rosyjskie czołgi.

Gazeta „Ukraińska Prawda” opisała kulisy zaostrzenia konfliktu na wschodzie Ukrainy. Przywódca separatystów z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, Ihor Płotnicki, naciskał na dymisję szefa MSW w Ługańsku, Ihora Korneta. W pewnym momencie separatyści zdecydowali się zająć siedzibę urzędu. Ponadto żołnierze otoczyli centrum Ługańska.

Z kolei ukraińska agencja informacyjna Ukrinfrom poinformowała, że w mieście we wtorek przestało działać radio i telewizja. Natomiast na ulicach można było zauważyć transportery opancerzone i wojsko.

Ukrinfrom pisze również po niepokojących wynikach obserwacji OBWE. Organizacja zauważyła, że w ostatnim czasie na teren tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej wjechały rosyjskie czołgi.

Poroszenko reaguje

Wobec napiętej sytuacji prezydent Ukrainy zdecydował się zwołać w trybie pilnym posiedzenie gabinetu wojennego. Poroszenko potwierdził, że ukraińska armia jest przygotowana na każdą ewentualność w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom.

W sprawie wypowiedział się również szef MSZ Ukrainy Pawlo Klimkin. Według polityka obecne wydarzenia potwierdzają wpływ Rosjan we wschodnim rejonie Ukrainy. Jego zdaniem „w sprawę zamieszane są służby specjalne Rosji.

Konflikt na wschodzie Ukrainy

Wydarzenie z Ługańska to kolejny epizod trwającej od kwietnia 2014 roku wojny hybrydowej na Ukrainie. Wojska separatystów dążą do oderwania terytorium obwodu donieckiego i ługańskiego od państwa.

Z kolei wojna hybrydowa wybuchła niedługo po rewolucji Euromajdanu. Największe kontrowersje budzi zachowanie Rosji wobec konfliktu. Według doniesień strony ukraińskiej i niezależnych obserwatorów Rosja wspiera militarnie separatystów.

Źródło: ukrinform.net, wprost.pl, pravda.com.ua, YouTube, Twitter
Fot.: youtube.com screen

żródło wMeritum.pl

Rosyjskie czołgi przekroczyły granicę Ukrainy: Poroszenko zwołuje gabinet wojenny. Niepokojące doniesienia z Ługańska
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz