Merkel załamana. Właśnie spełnił się jej największy koszmar

Niemieckie media są zgodne: spełnia się największy koszmar kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Nie ma wątpliwości – tej nocy nie zmrużyła oka.

Prawicowi publicyści w Polsce, a także berliński korespondent TVP Cezary Gmyz, już teraz kpią, że europejskie instytucje powinny alarmować ws. zagrożenia i słabnącej stabilności Republiki Federalnej Niemiec.

Nikt nie ma wątpliwości, że w takich tarapatach kanclerz Angela Merkel nie była od początku swojej wielkiej politycznej kariery. Po 12 latach rządzenia Niemcami przychodzi jej zmierzyć się z ogromnym wyzwaniem. Wściekli na nią są już nie tylko jej najbliżsi współpracownicy, ale też – coraz bardziej – sympatycy CDU.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel mimo dużych różnic zdań między uczestnikami negocjacji o nowym niemieckim rządzie koalicyjnym nie traciła nadziei na porozumienie. – Uważam, że może się udać – powiedziała w czwartek w Berlinie przed decydującą turą negocjacji. Nie udało się. Czołowy potencjalny koalicjant zerwał negocjacje! 

Co to oznacza w praktyce? Najprawdopodobniej nowe wybory do Bundestagu! To scenariusz coraz bardziej prawdopodobny i już w najbliższych godzinach dowiemy się, czy się spełni. Angela Merkel jest typowana na główną przegraną ewentualnych powtórzonych wyborów.

Jak pisał już w czwartek „Straubinger Tagblatt/Landshuter Zeitung”, „nowe wybory byłyby dla przewodniczącej CDU Angeli Merkel zbyt wielkim ryzykiem. Wszystkie cztery partie nie powinny porywać się na taki eksperyment, a raczej robić co się da, by zapobiec porażce. Nadchodząca noc będzie nocą, kiedy trzeba będzie poradzić sobie z trudną sytuacją”.

Chodzi o CDU/CSU, FDP i Zielonych. Jak poinformował na Twitterze Cezary Gmyz, FDP wydało stanowisko, że nie chce współpracować z kanclerz Merkel, bo „lepiej nie rządzić wcale, jak błędnie”.

   źródło: newsweb.pl

Merkel załamana. Właśnie spełnił się jej największy koszmar
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz