„Wy nie ruszacie naszych, my nie ruszamy waszych”

Prezydent Duda chroni przestępców? Dlaczego blokuje ujawnienie aneksu do raportu WSI?

Tuż przed wyborami parlamentarnymi Antoni Macierewicz obiecywał, że „trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni” i Andrzej Duda aneks do raportu z likwidacji WSI ujawni. Po wyborach prezydent, a także całe PiS nabrało wody w usta. Kogo chronią i dlaczego?

Po opublikowaniu raportu w 2007 roku przez Antoniego Macierewicza aneks został przekazany do Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ten jednak nie zdecydował się na jego publikację, podobnie jak jego następcy Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.

Antonii Macierewicz w połowie 2015 roku zapowiadał ujawnienie aneksu do raportu z likwidacji WSI po wyborach parlamentarnych. Jak wówczas tłumaczył, raport mógłby zostać ujawniony natychmiast, ale prezydent musiałby się zwrócić do premier Ewy Kopacz o kontrasygnatę.

– Gdyby pan prezydent dał to pod rozwagę pani premier Kopacz, aneks nie zostałby opublikowany. Tak mi się wydaje – mówił Macierewicz w październiku 2015 roku.

Blokowanie publikacji

Zanim doszło do sporządzenia ostatecznej wersji aneksu, zgodnej z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, członkowie komisji weryfikacyjnej mieli problemy, które zaczęły się jeszcze przed decyzją Trybunału.

W listopadzie 2007 r. Bronisław Komorowski zaraz po tym, jak został nominowany na stanowisko marszałka sejmu, zmusił posła Antoniego Macierewicza do ustąpienia z funkcji przewodniczącego komisji weryfikacyjnej – został nim b. premier Jan Olszewski.

Kilka miesięcy później, w marcu 2008 r., kilku członkom komisji weryfikacyjnej odebrano dostęp do tajnych dokumentów – było to w czasie, gdy szefem ABW był już Krzysztof Bondaryk. Cofnięcie certyfikatów poprzedziły publikacje Agnieszki Kublik i Wojciecha Czuchnowskiego w „Gazecie Wyborczej” o rzekomym nielegalnym kopiowaniu dokumentów; wspomniany duet opublikował także nazwiska członków komisji weryfikacyjnej.

Kolejną próbą zablokowania publikacji aneksu były doniesienia prasowe o tym, że tajny dokument można rzekomo „kupić na bazarze”. Pisała o tym Anna Marszałek w „Dzienniku”.

Opublikowanie aneksu zablokowała też Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy. Prokuratura zmuszona była umorzyć śledztwo w sprawie możliwego wycieku ściśle tajnych dokumentów z aneksu do raportu z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, ponieważ Kancelaria Prezydenta odmówiła wydania śledczym aneksu, więc nie można było stwierdzić, czy doszło do przestępstwa – poinformował portal TVP Info.

– Kancelaria prezydenta odmówiła udostępnienia tzw. Aneksu do Raportu o działaniach żołnierzy i pracowników WSI oraz wojskowych jednostek organizacyjnych. W związku z tym śledztwo w tej sprawie zostało umorzone na podstawie art. 17 par. pkt 1 kpk wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa – powiedział w rozmowie z tvp.info prok. Michał Dziekański rzecznik stołecznej prokuratury okręgowej.

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP: Proszę nie podpytywać mnie o to na antenie, ale i w ogóle

– Temat aneksu do raportu z weryfikacji WSI jest oklauzowany i bardzo proszę pana redaktora, żeby nie podpytywał się mnie na antenie, ale i w ogóle, bo to informacja stanowiąca informację niejawną. To decyzja pana prezydenta. Na temat aneksu nie będę się wypowiadała – tak Małgorzata Sadurska w „Woronicza 17” TVP Info odpowiedziała na pytanie, kiedy prezydent zamierza opublikować aneks do raportu z likwidacji WSI.

Z oficjalnym zapytaniem o powody braku decyzji Prezydenta RP o odtajnieniu tzw. aneksu do raportu o likwidacji WSI oraz przewidywanego terminu ewentualnego jego ujawnienia do Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy zgłosił się lewicowy portal natemat.pl.

W odpowiedzi Kancelaria Prezydenta prawniczym językiem stwierdziła, że nie odpowie na takie pytanie, ponieważ „wniosek taki nie może zmierzać do inicjowania działań”.

„Dopóki określona informacja nie została utrwalona w jakiejkolwiek formie, tak aby można było w sposób nie budzący wątpliwości odczytać jej treść, dopóty informacja taka nie ma waloru informacji publicznej” – czytamy w odpowiedzi.

Witold Gadowski: Aneks jest niewygodny dla wszystkich?

– Co z aneksem do raportu z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych? Kiedy prezydent Duda będzie łaskaw odtajnić ten dokument? Czy też zatrudnianie kolegów z „Gazety Wyborczej” i Platformy Obywatelskiej zajmuje mu zbyt dużo czasu? A może ten aneks jest niewygodny dla wszystkich? Tym bardziej chcielibyśmy go poznać, a ja na pewno – mówi Witold Gadowski, dziennikarz śledczy.

Nagranie od 6:10:

Grzegorz Braun: Zasada „wy nie ruszacie naszych, my nie ruszamy waszych” jest dotrzymywana także przez obecny układ

– Dlaczego rząd PiS nie przeprowadza lustracji? To jest bardzo dobre pytanie. Dlaczego rząd warszawski aktualny, dlaczego pani premier, pan prezes naczelnik ani pan prezydent belwederski nie martwią się jakoś specjalnie o to, co jak się zdawało było ich zmartwieniem, zanim nie zajęli tych komórek do wynajęcia, które zostały oddane do ich dyspozycji w wyniku ostatnich rozstrzygnięć wyborczych – powiedział Grzegorz Braun odpowiadając na pytania widzów.

– Najwyraźniej była to taka kiełbasa wyborcza dla naiwnego ludu, a teraz już trzeba robić politykę postpeerelowską jak co dzień, więc zbiór zastrzeżony IPN dalej pozostaje jeśli nie zastrzeżonym to reglamentowanym. Informacje ze zbioru zastrzeżonego są reglamentowane – dodał.

– Są równi i równiejsi. Ci, którzy mają bliżej do ucha prezesa partii czy prezesa tej instytucji i mogą oni liczyć na dostęp do pewnych informacji, ale broń Boże nie ogół narodu bo by się jeszcze by się naród zbulwersował, gdyby się zbyt dużo dowiedział – stwierdził Braun.

– Lustracja to nie tylko zbiór zastrzeżony IPN, ale także słynny aneks do raportu o likwidacji WSI, który jak leżał pod łóżkiem prezydenta tak dalej leży. Nie wiem którego prezydenta, czy byłego czy obecnego – zauważył.

– To jest pewna oczywistość. Zasada „wy nie ruszacie naszych, my nie ruszamy waszych” jest dotrzymywana także przez obecny układ. Jeśli dochodzi do jakichś kontrowersji to jest to kopanie się co najwyżej na poziomie kostek. Ubolewam nad tym – skwitował.

Nagranie od 9:25:

http://polskaracja.com/prezydent-duda-chroni-przestepcow-dlaczego-chce-ujawnic-aneksu-raportu-wsi/

   za neon24.pl

„Wy nie ruszacie naszych, my nie ruszamy waszych”
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz