REWOLUCJA! PiS przeciera szlaki. TEGO nie odważył się zrobić nikt od 70 lat

PiS dokonuje rewolucyjnych zmian w naszym kraju. Nie ulega to najmniejszej wątpliwości, zwłaszcza po ostatniej decyzji, która cofa krzywdzące dla wielu decyzje sprzed… 72 lat. 

Polska pod rządami Prawa i Sprawiedliwości przechodzi prawdziwą metamorfozę. Znikają gangi podatkowe, skradzione kamienice wracają w odpowiednie ręce, a wyrzuconym z mieszkań obywatelom zwracana jest godność.

Teraz jednak rząd zrobił coś, na co przez 72 lata nie zdobyła się żadna osoba decyzyjna – ani w PRL, ani w tzw. „wolnej Polsce”. Młody, do niedawna dla wielu anonimowy polityk – Patryk Jaki – postanowił… unieważnić dekret Bieruta z 1945 roku. Na jego mocy na własność gminy m.st. Warszawy przechodziły wszelkie grunty w przedwojennych granicach miasta. Miało to rzekomo ułatwić odbudowę stolicy.

Wygaszenie wszystkich procesów reprywatyzacyjnych i roszczeń do nieruchomości, wypłata 20 proc. rekompensaty oraz przeniesienie na wojewodów decyzji odnośnie do zadośćuczynienia – to niektóre założenia dużej ustawy reprywatyzacyjnej przygotowanej przez ministerstwo sprawiedliwości.

 

Oznacza to w praktyce koniec żywota dekretu Bieruta, z którym żadna z władz po 1989 roku nie potrafiła sobie poradzić. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki nie ukrywa, że jest dumny ze swojej inicjatywy. Stwierdził, że ma nadzieję, iż zmiany te raz na zawsze zażegnają problem złodziejskiej reprywatyzacji.

Rząd zablokował wszystkie zwroty kamienic w Polsce. Nie ulega bowiem wątpliwości, że zdecydowana większość z nich znalazłaby się w rękach osób zamieszanych w układy biznesowo-polityczne. „Niemożliwie staje się możliwe” – zachwyca się nawet nieprzychylny rządowi portal Onet. O potrzebie uchwalenia nowych przepisów, które systemowo rozwiązywałyby problem reprywatyzacji w Polsce, mówiło się od bardzo dawna. Nikt jednak tego nie zrobił – nawet rządząca przez całe 2 kadencje Platforma Obywatelska. Dziś politycy tej partii krytykują każdy ruch rządu, a śledztwo reprywatyzacyjne często określają mianem politycznego teatru PiS.

Marcin Palion

Marcin Palion

   źródło: newsweb.pl

REWOLUCJA! PiS przeciera szlaki. TEGO nie odważył się zrobić nikt od 70 lat
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz