Polska w niebezpieczeństwie! Autonomiści atakują z całym impetem

Coraz więcej państw Unii Europejskiej jest narażonych na daleko idącą destabilizację. Nie tylko kraje Europy zachodniej mają się czego obawiać, głównie ze względu na wszechobecny terroryzm. Również nasz rząd musi mieć się na baczności. 

Gdy wielu zdążyło się już „przyzwyczaić” do ataków terrorystycznych, których prawdziwą plagę obserwujemy od końcówki 2015 r., na naszym kontynencie zaczęły wzrastać nastroje autonomiczne.

Nieuznawane przez rząd w Madrycie referendum, które odbyło się w Katalonii, przerodziło się we wstęp do wojny domowej. Dziesiątki tysięcy osób starły się z policją, nie brakowało też potyczek Hiszpanów z chcącymi odłączyć się od kraju Katalończykami.

Kataloński scenariusz dał sygnał do ataku wielu innym autonomistom w Europie – nie tylko Baskom, ale też tym w Polsce. Ruch Autonomii Śląska od lat przekonuje, że wielu Ślązaków marzy o tym, by odseparować się od Polski, do której „nie pasują kulturowo”. – Nie czujemy się Polakami – mówią wprost przedstawiciele RAŚ.

 

Zarząd RAŚ kilka dni temu wystosował apel do władz Rzeczypospolitej Polskiej w związku z referendum w Katalonii i zażądał, by Polska twardo stanęła w obronie katalońskich autonomistów. Mało tego, na Facebooku wyrażają dumę z faktu, że przed wojną większość mieszkańców dzisiejszego Wodzisławia Śląskiego głosowała za przyłączeniem do Niemiec. 

„Za autonomistów powinna się zabrać ABW, z uwagi na podważanie jedności terytorialnej Polski” – napisał na facebookowym profilu RAŚ Błażej Dyga.

Ruch Autonomii Śląska był mocno wspierany przez instytucje podległe rządzącej Polską przez 8 lat Platformy Obywatelskiej. Autonomiści otrzymywali m.in. pomoc finansową – nie tylko od „polskiego” rządu, ale też… zza zachodniej granicy. Najbardziej niepokojące jest to, że „w imię wolności i demokracji”, za postulatami RAŚ opowiedziałaby się najpewniej Bruksela. Nie byłoby to niczym zaskakującym, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że pomoc dla autonomistów przychodziła z samego Berlina. 

Marcin Palion

Marcin Palion

   źródło: newsweb.pl

Polska w niebezpieczeństwie! Autonomiści atakują z całym impetem
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz